דגי איגל ריי ניצודו בהמוניהם – בגלל טעות בזיהוי

איגל ריי חדש התגלה בצפון-מערב האוקיינוס השקט. הדג הסחוסי ממשפחת הטחניים נקרא Aetobatus narutobiei והוא מצוי מול חופי וייטנאם, הונג קונג, סין, קוריאה ודרום יפן. בעבר זוהה בטעות דג זה עם דג דומה אך שונה – Aetobatus flagellum, שניצוד ביפן כחלק מתכנית ל"בקרת טורפים". לא מן הנמנע שלתגלית יהיו השלכות על מדיניות הציד ומנגד על מדיניות השימור של דגים אלו.

ראש ארוך. איגל ריי נארו (צילום: מתוך PLOS ONE)

ראש ארוך. איגל ריי נארו (צילום: מתוך PLOS ONE)

בעבר סברו כי דגי איגל ריי מהמין A. flagellum נפוצים באזורים נרחבים באוקיינוס ההודי ובאוקיינוס השקט – מהמפרץ הפרסי ועד למפרץ אריאקה באי היפני קיושו, שם הם התרבו והואשמו בפגיעה קשה בתעשיית הצדפות המקומית. ב-2001 קיבלו התושבים היתר לצוד אותם. מאז, בכל שנה, מחסלים היפנים כ-10,000 דגי איגל ריי, ובשנים האחרונות הצטמצטמה אוכלוסייתם באופן ניכר. מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת PLOS ONE מגלה כי הרסן הותר מהר מדי: מסתבר שדגי האיגל ריי ביפן שייכים למין נפרד – A. narutobiei – ובתי הגידול של שני הדגים כלל לא חופפים.

פירוש הדבר ששני המינים נפוצים הרבה פחות ממה שנדמה היה, כשחשבו שמדובר במין אחד. למעשה, כמעט כל מה שהיה ידוע על אודות המין הוותיק התבסס על דגים ממפרץ אריאקה. החוקרים מציינים כי המידע עליו ממקומות אחרים מוגבל ביותר, וייתכן מאוד שלמעשה מדובר במין נדיר. עד כה, בשל הדיג, הוא הוגדר מין בסכנת הכחדה. כעת, גורסים החוקרים, יש מקום להערכה מחודשת של הסכנה הנשקפת לו – בייחוד לאור גילוי המין החדש.

החוקרים, מאוסטרליה ומיפן, מתארים את המין החדש, שלו הם מעניקים את השם העממי "איגל ריי נארו", כדג בינוני-גדול: רוחבו מגיע לכ-1.5 מטרים, גופו המעוייני קצר למדי ביחס לרוחבו וראשו וזנבו ארוכים במיוחד. בין היתר, נבדלים דגי איגל ריי מקרוביהם למשפחת הטחניים, ובהם המאנטה ריי, בכך שהם ניזונים מצדפים ומסרטנים ולא מפלנקטון; הם טוחנים את הקונכיות באמצעות שיניהם השטוחות. דגי איגל ריי שייכים לסדרת הבטאים, דגי הסחוס שגופם שטוח כעין הדיסקוס וסנפירי החזה הרחבים שלהם דומים לכנפיים.

איגל ריי נארו מלמעלה (צילום: מתוך PLOS ONE)

איגל ריי נארו מלמעלה (צילום: מתוך PLOS ONE)

ומלמטה (צילום: מתוך PLOS ONE)

ומלמטה (צילום: מתוך PLOS ONE)

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

חילזון ים שנקרא על שם חאליסי (צילום באדיבות Felipe de Vasconcelos Silva)חילזון חדש ושמו חאליסי נחבאת אל הכלים. צדפת ענק ממין לא מוכר (צילום: E. A. Treml, The University of Queensland)צדפת ענק שזה עתה התגלתה עמלץ לבן (צילום: Hermanus Backpackers, CC BY 2.0)גם עמלץ לבן יכול לחלות בסרטן

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.