ברווזן ענקי קדום התגלה באוסטרליה

שן מאובנת אחת ויחידה היא עדות ראשונה לכך שלפני מיליוני שנים השתכשך בבריכות המים המתוקים באוסטרליה ברווזן גדול ומוזר. זהו מין הברווזן השני בלבד, המתווסף למין הייחודי המוכר לנו כיום. הברווזן (Ornithorhynchus anatinus) הוא אחד מהיצורים המבלבלים ביותר בעולם: יונק פרוותי ארסי, בעל מקור וקרומי שחייה, ששוחה במים ומטיל ביצים במקום להמליט גורים. אם לא די בשלל התכונות שמאפיינות את הברווזן בן זמננו, המין הקדום, שנקרא Obdurodon tharalkooschild, היה גם בעל שיניים והוא היה גדול פי שניים – אורך גופו היה קרוב למטר.

הברווזן המודרני הוא המין והסוג היחיד המשתייך למשפחתו, משפחת הברווזניים, והוא חי אך ורק באוסטרליה ובסביבתה. המחקר החדש שמתפרסם בכתב העת Journal of Vertebrate Paleontology משנה את התפיסה הרווחת לגבי האבולוציה של הברווזנים: אם עד כה חשבו שההתפתחות שלהם הייתה לינארית ושבכל רגע נתון חי על פני כדור הארץ מין אחד בלבד של היונק, כעת מסתבר שהשושלת התפצלה בשלב מסוים.

אתה מוזר. ברווזן (צילום: Matt Chan, CC BY-ND 2.0)

אתה מוזר. ברווזן בן זמננו שוחה באקווריום (צילום: Matt Chan, CC BY-ND 2.0)

ככל הנראה, גילה של השן המאובנת הוא בין 5 ל-15 מיליון שנה. הברווזן המאובן הקדום ביותר – בן 61 מיליון שנה – התגלה בדרום אמריקה ומאובנים מתקופות מאוחרות יותר נמצאו במדבר סימפסון באוסטרליה. הממצאים הללו הצביעו על כך שהברווזנים עצמם נעשו קטנים יותר עם הזמן, וכך גם שיניהם. כיום, רק לברווזנים צעירים יש שיניים והם מאבדים אותן עם ההתבגרות. התגלית האחרונה חושפת ענף לא מוכר של העץ המשפחתי שדווקא תפח לממדי ענק (במונחים ברווזניים).

החוקרים האמריקאים והאוסטרלים סבורים כי הברווזן גדל הגוף חי בבריכות המים המתוקים ביערות שכיסו בעבר את אזור אתר המאובנים ריברסליי בצפון מערב קווינסלנד, שבו נמצאה השן. לאור העובדה שהיו לו שיניים מפותחות, מעריכים החוקרים כי הברווזן הקדום ניזון לא רק מסרטנים ומתולעים, כמו קרוב משפחתו החי, אלא אף טרף דגים, צפרדעים וצבים קטנים ששרידיהם המאובנים נמצאו גם הם באתר.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


דובים חומים. צילום: Tambako the Jaguar, flickr.com
פפראצי לדובים החומים ברומניה

fishi
לטימריה – "מאובן חי" ומונוגמי?

כלבלב חמוד
כלבים קטנים מעמידים פני גדולים

מה דעתכם?