דג ראש נחש בקנדה: מפחיד אבל פחות

דג טורף בודד שהתגלה בשנה שעברה באגם בפארק בקנדה עורר בהלה במדינה: האם דג ראש הנחש הצפוני, שכבר מהווה מטרד במרכז ארה"ב, עומד לפלוש צפונה? כעת הודיעו ביולוגים שבדקו את הדג שמדובר במין אחר של דג ראש נחש שהיה מתקשה לשרוד בקור הקנדי – ממצא מדאיג, אבל פחות. דגי ראש נחש ידועים בזכות שיניהם החדות ובזכות יכולתם המלחיצה לנשום ולנוע מחוץ למים.

מלחיצוש. דג ראש נחש שנמצא בקנדה (צילום: Jonathan Moore, SFU)

מלחיצוש. דג ראש נחש שנמצא בקנדה (צילום: Jonathan Moore, SFU)

החוקרים שפרסמו את תוצאות הבדיקה במאמר בכתב העת Management of Biological Invasions, קבעו שהדג שנמצא באגם בפארק בעיר ברנבקי הוא דג ראש נחש מנוקד (Channa maculate), שבניגוד למין הצפוני, אינו מותאם לחיים במים קרים. לחילופין, ייתכן שמדובר בבן כלאיים של שני המינים. אורכו של הפרט שנתפס 69 סנטימטרים ומשקלו 3.7 קילוגרמים. בדיקות כימיות מיוחדות שערכו החוקרים, העלו כי הוא שהה באגם בין חודש לשלושה חודשים. לדברי החוקר דיוויד סקוט מאוניברסיטת סיימון פרייזר בקנדה, הסיפור עלול היה להיגמר אחרת. למשל, אילו שוחרר לאגם זוג דגים, הם היו עשויים להתרבות ואף להתפשט לנהר סמוך. נראה שבמקרה זה, הפלישה נקטעה באבה. בעקבות תשומת הלב הציבורית שלה זכה הדג שנמצא בפארק, אסרה קולומביה הבריטית על העברה וגידול של דגי ראש נחש ושל מיני דגים נוספים שעלולים להפוך לפולשים, אך החוקרים מזהירים כי הסכנה עדיין שרירה וקיימת.

משפחת דגי ראש נחש (Channidae) מונה 29 מיני דגים טורפים, הנפוצים בדרום-מזרח אסיה, ברוסיה ובאפריקה. כמה מינים נסחרים למטרות נוי ומאכל, וכך הם הגיעו גם לצפון אמריקה. דג ראש הנחש הצפוני (Channa argus) כבר התפשט בנהר הפוטומק שמוצאו במדינת מרילנד והשפך שלו באוקיינוס האטלנטי. כפי שאפשר להסיק ממראה שיניו, מדובר בטורף-על שמחסל דגים, צפרדעים וחסרי חוליות גדולים. לצד זימים הוא מצויד באיברי נשימה המאפשרים לו להפיק חמצן מהאוויר, והוא אף מסוגל לנוע למרחקים קצרים על הקרקע ולשהות כמה ימים מחוץ למים אם הוא מצוי בסביבה לחה.

צפו בסרטון שהדאיג את קנדה:

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

A NOAA biologist measures the head of a giant oarfish that washed up in Southern California. Credit: NOAA. מגעיל ומעניין: נתיחה של דג משוט ענק שדת הים האמריקאי (Lophius americanus) רובצת על הקרקעית (צילום: New England Aquarium) צעיף הביצים של שד הים ניבתן פסיפי (צילום: USFWSAlaska) צפו: רבבות ניבתנים רובצים להנאתם

מה דעתכם?