חרקים הומואים? הם כנראה סתם מבולבלים

יחסים מיניים בין זכרים הם תופעה מוכרת בעולם החי. מחקרים שנערכו ביונקים ובעופות מצאו שלהתנהגות זו עשויים להיות יתרונות חברתיים, כמו תרומה ללכידות הקבוצה. כשמדובר בחרקים קשה למצוא נימוקים דומים שיסבירו מדוע זכרים מקדישים זמן יקר לחיזור אחר זכרים אחרים. מסקירה שערכו ד"ר ינון שרף מהחוג לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב וד"ר אוליבר מרטין מהמכון הטכנולוגי בציריך (ETH) עולה כי במרבית המקרים פשוט מדובר בטעות, אבל כזאת שאפשר לחיות אתה בשלום: החרקים "מעדיפים" לטעות ולחזר אחר זכר ולא להתלבט, להסס ולפספס הזדמנות להזדווג עם נקבה.

בראיון ל"זנב הארוך", מסביר שרף מדוע התנהגות הומוסקסואלית בקרב חרקים נחשבת לפרדוקס אבולוציוני: "יש תחרות על הזמן, בין דברים שונים שבעל החיים צריך לעשות, כמו לחפש מזון, למצוא בית גידול מתאים או להזדווג עם נקבות. אם הוא משתמש בחלק לא מבוטל מהזמן לפעילויות שלא יוצרות צאצאים, יש פה בעיה. למה האבולוציה לא סילקה את ההתנהגות הזאת מהאוכולוסייה?

"אפשר לטעון שאין עלות להזדווגות. אבל במאמר אחר הראינו שיש עלות גבוהה להזדווגויות גם לזכרים. למשל, הזדווגויות מרובות מקצרות לזכרים את החיים ומשבשות את מערכת החיסון שלהם. יש חילופיות אנרגטית בין הזדווגות להשקעה בצרכים אחרים. אם יש לחרק אינסוף זמן ואינסוף משאבים, אז בסדר, אין לזה משמעות. אבל כנראה יש לזה משמעות".

במאמר חדש שהתפרסם בכתב העת Behavioral Ecology and Sociobiology, סוקרים שרף ועמיתו מחקרים קודמים, שתיארו התנהגויות מיניות בין זכרים בכ-110 מיני חרקים ועכבישים והציעו להן הסברים שונים. בכמעט 80% מהמקרים, ההסבר שעלה היה שמדובר בטעות. "לקחנו כל מיני הסברים והחלטנו מה ההסבר שמופיע הכי הרבה פעמים והוא הכי הגיוני לנו", מספר שרף. "גילינו שרוב ההסברים המוצעים הם לא אדפטיביים – לא מעלים באופן ישיר את מספר הצאצאים של הזכר – או שזה תוצר לוואי של התנהגות אחרת, או שהזכרים מבולבלים וחושבים שזאת נקבה או שיש חליפיות בין דיוק למהירות, ועדיפה הזדווגות מהירה על היסוס".

בין הגורמים לבלבול, מציינים החוקרים את השפעתם של פרומונים נקביים על הזכרים המחזרים. החומרים שהנקבות מפרישות כדי למשוך את הזכרים להישאר באוויר, או להידבק לגופם של הזכרים המחוזרים בתום הזדווגות עם הנקבה. גורם אחר יכול להיות השיקול הגס שהזכר מפעיל כדי לקבוע אם החרק שלפניו הוא זכר או נקבה: כך למשל, במינים שבהם הנקבה גדולה יותר מהזכר, זכרים גדולים מהממוצע זכו לחיזורים רבים יותר מאשר זכרים קטנים.

"יש הסברים שעלו ולא מצאנו להם מספיק סימוכין", מוסיף שרף. "זה לא אומר שהם לא נכונים, אלא שהם כנראה בדרך כלל לא נכונים. יכול להיות שבמערכות ספציפיות הם כן נכונים. יש מחקר משנות ה-70 על חרק שנוהג להביא מתנת כלולות: הזכר הורג טרף ומביא אותו לנקבה והיא אומרת 'איזה יופי' ומתחילה לאכול, והוא מזדווג אתה תוך כדי. המתנה נועדה להוכיח לנקבה שהוא זכר איכותי ואולי לספק לה מזון, כדי שתיצור צאצאים יותר איכותיים. במקרה הזה, זכרים מתחזים – מציגים סט התנהגויות של נקבות – כדי לחטוף את מתנת הכלולות. הזכר שמביא את המתנה רוצה להזדווג אתם, אבל הם בורחים עם הטרף. יש פה התחזות שגורמת לטעות, שהמטרה שלה היא להשיג אוכל. זה מקרה יפה ומעניין, אבל כמה מקרים כאלה יש, של רמאות מאוד מתוחכמת? אז אפשר להגיד שרוב המקרים הם לא אדפטיביים – או טעות או תוצר לוואי. כדאי לשים לב שמבחינת הזכר שמוסר את מתנת הכלולות, עדיין מדובר בטעות בזיהוי".

תראי מה הבאתי לך - חרק ממשפחת ארוכי הכנף (צילום: Geert Orye)

תראי מה הבאתי לך – חרק ממשפחת ארוכי הכנף אוהב לפנק במתנות (צילום: Geert Orye)

במעבדה ששרף עומד בראשה חוקרים התנהגות והתפתחות של חרקים. "אנחנו מגדלים את החרקים במעבדה ובודקים איך כל מיני גורמים משפיעים על ההתנהגות שלהם. אנחנו מתחילים לעבוד על למידה בנמלים, על יחסים בין נמלים לטורפים שלהן, על שיטות הציד של חרקים שמשתמשים בשיטות לא קונבנציונליות, למשל חופרי משפכים למיניהם, כמו ארינמל ואריתולע".

שרף מספר כי הוא מעוניין להמשיך ולחקור התנהגויות הומוסקסואליות בחרקים כדי לבדוק באילו גורמים היא תלויה. "אפשר לנסות ליצור תנאים שמצמצמים את מספר ההזדווגויות הצפויות לזכרים", הוא מציע. "איך זה ישפיע על הנכונות שלהם לעשות טעות? אם אתה יודע שיש לך ארבע הזדמנויות להזדווג, אולי כדאי שתתרכז.

"בעיקרון זה לא קל להראות שמשהו הוא טעות. צריך לחשוב על זה – למשל להראות שאם יש נטייה לטעות בזיהוי הזוויג (sex), תהיה טעות גם בבחירת המין (species). חיפושית הקמח, לדוגמה, יש נטייה להזדווג עם מינים קרובים. זאת יכולה להיות נטייה טבעית לשחק אותה מהר ובלי הרבה בררנות, שמובילה לטעויות אפשריות מגוונות בהזדווגות. דווקא התופעה יוצאת הדופן, שמאתגרת את האבולוציה, יכולה ללמד אותנו על האבולוציה".

צפו: בכחנליה של חיפושיות קמח

עוד חדשות מסעירות על חיות:


עכברון כועס ממשפחת חיות הכיס (צילם:Alan Couch)
עכברוני כיס שמתים מאהבה

קואלה. צילום: Jo Christian Oterhals, Flickr.com
עצי הנמנום של הקואלות

אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com
על אריות, ליקוקים וחיכוכי ראש

מה דעתכם?