למה אנשים שגדלו עם כלב חולים פחות באסטמה?

זאת כבר תופעה ידועה: ילדים שגדלים עם חיות מחמד סובלים פחות מאלרגיות ומאסטמה. מחקר חדש, שנועד להסביר את התופעה, מצביע על כך שהשינוי מתחיל מבפנים. החוקרים חשפו עכברים לאבק שנאסף בבתים שחיים בהם כלבים, וגילו כי בעקבות החשיפה, חל שינוי באוכלוסיית חיידקי המעי של העכברים. לשינוי היו השלכות משמעותיות על המערכת החיסונית.

מולי הילדה עם ליסה הכלבה (צילום: Dean Wissing, CC BY-SA 2.0)

ערובה לבריאות? מולי הילדה עם ליסה הכלבה (צילום: Dean Wissing, CC BY-SA 2.0)

המחקר שהתפרסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences נערך בידי מדענים מכמה אוניברסיטאות אמריקניות, ובהן אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ואוניברסיטת מישגן, במימון המכון הלאומי לאלרגיות ולמחלות מידבקות בארה"ב. הניסויים אמנם נעשו על עכברים, אך החוקרים סבורים כי ממצאיהם יכולים להסביר גם מדוע אנשים שגדלו עם כלב מינקות ממעטים ללקות באלרגיות.

אלרגיה היא תגובה חיסונית מוגברת ובלתי צפויה לחומרים שלא אמורים לגרום למחלות. כדי לבדוק אם יש קשר בין השינוי בהרכב אוכלוסיית חיידקי המעי לתגובה האלרגית, גירו החוקרים את המערכת החיסונית של העכברים בחומרים הידועים כמחוללי אלרגיה. התגלה כי העכברים שעברו "טיפול" באבק עם נוכחות כלבית סבלו הרבה פחות מדלקות במערכת הנשימה המקושרות לאסטמה, וזאת בהשוואה לעכברים שנחשפו לאבק מבתים ללא כלבים ולעכברים שכלל לא נחשפו לאבק. גופם של עכברים אלו גם ייצר והפעיל פחות תאי דם לבנים מסוגים מסוימים.

החוקרים האמריקנים אף זיהו חיידק – Lactobacillus johnsonii - שלנוכחותו הייתה השפעה מיטיבה במיוחד על בריאות מערכת הנשימה. כאשר החוקרים האכילו עכברים בחיידק זה, גם הם פיתחו הגנה מפני דלקות שנובעות מאלרגיות ואפילו מפני RSV – נגיף הגורם למחלות בדרכי הנשימה אצל ילדים רבים. מקרים חמורים של RSV בילדות מקושרים לסיכון מוגבר ללקות באסטמה. עם זאת, החיידק לבדו סיפק הגנה פחות טובה מאשר שלל החיידקים המצויים כדרך הטבע באבק המתגלגל בבתים שיש בהם כלבים.

עוד ידיעות מסעירות על חיות:

נמר שלג בשלג (Tambako the Jaguar, CC BY-ND 2.09חיות בשלג שמחממות את הלב כלב חמודעל דשא ירוק (צילום: U.S. Department of Agriculture, CC BY-ND 2.0)מי היו הראשונים שבייתו כלבים? טפיר חדש ויפה (איור: Grazielle Braga)תגלית מרעישה: טפיר חדש באמזונס

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.