למה חיות כיס מתות מאהבה?

"רבייה יחידה" (Semelparity) או רביית התאבדות אצל יונקים היא תופעה שזוהתה בארבעה סוגים בלבד של חיות כיס קטנות אוכלות חרקים. אצל יונקים אלו, בעונת ההזדווגות, מתמסרים הזכרים לפעילות מינית אינטנסיבית עד כדי כך שהיא מביאה למותם. מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences גורס שהסיבה להתנהגות הקיצונית היא, איך לא,  ההתנהגותן של הנקבות.

בעונת הרבייה, פוצחים יונקי הכיס בהילולת מין מתמשכת במהלכה אף תועדו משגלים בני 14 שעות. כדי לאפשר ביצועים כאלה, מערכת הוויסות ההורמונלית של הפרט מנוטרלת, וחלה עלייה לא מבוקרת ברמת הורמוני הסטרס (דוגמת הקורטיזול) עד למנת יתר של ממש, הגורמת להשבתת המערכת החיסונית ולמותו של הזכר בתוך ימים אחדים.

עד כה, מקובל היה לתאר את התופעה כמפגן אלטרואיזם מצד הזכרים, שמקריבים את עצמם כדי לא להתחרות בצאצאיהם על משאבי מזון מוגבלים. תאוריית 'זולתנות האבות' זכתה לביקורת שכן היא מתיישבת עם מודל של בררת קבוצות אך לא נותנת מענה לסוגיות של בררת פרטים, כך למשל מסתבר שהנקבות שמפרה הזכר נמצאות בטריטוריות מרוחוקות מזו שלו כך שצאצאיו הישירים לא יהנו מה"חיסכון" במזון שיביא במותו. המחקר הנוכחי דוחה תיאוריה זו  ומציע הסבר חלופי.

 סרטון קצר המציג את התופעה (בסוף הסרטון ניתן ההסבר המקובל של זולתנות הזכרים).

קבוצת מדענים אוסטרלים ערכה מחקר מקיף שכלל מעקב אחר 52 מיני יונקי כיס מאוסטרליה, מפפואה גינאה החדשה ומאמריקה הדרומית – שכולם שייכים לסוגים שמקיימים מין התאבדותי.

מניתוח המידע עולה כי ישנם כמה גורמים המעודדים את ההתנהגות האובדנית של הזכרים, כולם קשורים להתנהגות הנקבות בעת הרבייה: תזמון מדויק של הייחום אצל כל הנקבות גם יחד; פרק הזמן הארוך המפריד בין ייחום לייחום – כשנה; נכונות הנקבות להזדווג עם כל זכר שנקרה בדרכן; ריבוי צאצאים: 12-14 פרטים ייוולדו בכל הריון; אורכה הקצוב והקצר של עונת הרבייה.

העדפות הנקבה יוצרות מנגנון לחץ אבולוציוני הפועל על הזכרים האומללים.אצל מינים מסוימים אלו של חיות כיס, הזכרים כלל לא נאבקים ביניהם, משום שהנקבות ממילא אינן מעדיפות את הזכרים החזקים ומזדווגות עם כל אחד. בבדיקות שנערכו, התגלה כי בהריון אחד יכולה הנקבה לשאת את צאצאיהם של ארבעה אבות שונים. לדברי החוקרים, המלחמה האמיתית ניטשת בתוך גופה השל הנקבה, בין הזרעונים של הזכרים השונים. בשל מלחמת הזרעונים, שמתחוללת בפרק זמן קצר יותר, התבססה עדיפות לזכרים שנותנים את "כל מה שיש להם" – גם במחיר חייהם.

עכברון כועס ממשפחת חיות הכיס (צילם:Alan Couch)

יצורון כועס ממשפחת חיות הכיס (צילם:Alan Couch)

עוד חדשות מסעירות על חיות:


קמטן חמוד (צילום: אבי בן זקן, CC-BY-SA-3.0)
תגלית: 4 לטאות חסרות רגליים

נקבת קוף סלוד אף וגור (צילום: Giovanni Mari)
קופות משלמות בעד מין

הדיונון Grimalditeuthis bonplandi
תיעוד: דיונון מעמרקים מסתורי

מה דעתכם?