סאולה נצפתה בווייטנאם לראשונה זה 15 שנה

אחד היונקים הנדירים ביותר בעולם נתפס בעדשת המצלמה בפעם הראשונה זה 15 שנה. הקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF) פרסמה תמונות שבהן נראית סאולה חולפת ביער בווייטנאם. הסאולה (Pseudoryx nghetinhensis), קרובת משפחה של הפרות, הצבאים והאנטילופות, התגלתה רק ב-1992. במהרה התברר כי היא נתונה בסכנת הכחדה חמורה, ומאז הגילוי היא תועדה בטבע ארבע פעמים בלבד.

אחת מהתמונות הנדירות שבהן נראית סאולה פוסעת לה ביער (צילום: WWF Vietnam)

אחת מהתמונות הנדירות שבהן נראית סאולה פוסעת לה ביער (צילום: WWF Vietnam)

מחזה נדיר. סאולה צעירה (CC BY-SA 3.0)

מחזה נדיר. סאולה צעירה (CC BY-SA 3.0)

כעת צולמה סאולה במצלמה שהוצבה בידי WWF ובידי הרשויות בווייטנאם. לפי אנשי הארגון, מדובר בתיעוד חשוב מאין כמותו, המגיע בשלב קריטי במאמץ לשמר את היונק הנדיר ומוכיח כי המאמץ נושא פרי. בשנים האחרונות גויסו פקחים מקרב האוכלוסייה המקומית באזור המחיה של הסאולה ומאז 2011, הם סילקו יותר מ-30 אלף מלכודות מהיערות שבהן חי בעל החיים המסתורי. המלכודות שציידים מציבים כדי ללכוד חיות אחרות הן האיום המרכזי על הסאולה.

הסאולה, המכונה גם חד-קרן אסייתי, ידועה בזכות קרניה הישרות והמקבילות, שיכולות להגיע לאורך חצי מטר, ובזכות הכתמים הלבנים שעל פניה. מדובר בחיה לא גדולה במיוחד – גובה הכתף שלה 90-80 סנטימטרים ומשקלה עד מאה קילוגרמים. היא מצויה אך ורק בהרים במרכז וייטנאם ובלאוס. היות שהמפגשים עמה כה נדירים, מעט מאוד ידוע על אורחות חייה וקשה להעריך את גודל אוכלוסייתה; האומדנים נעים בין כמה מאות לכמה עשרות.

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

עוד חדשות מסעירות על חיות:


פוסה דופק שנ"ץ (צילום: CC BY-ND 0.2 ,Tambako the Jaguar)
החברות המופלאה של זכרי הפוסה

תיקן (צילום: Gustavo)
בית האח הגדול – גרסת הג'וקים

A NOAA biologist measures the head of a giant oarfish that washed up in Southern California. Credit: NOAA.
צפו: כיצד מפלטים דג משוט

מה דעתכם?