המיתוס נופץ: גם עמלץ לבן יכול לחלות בסרטן

גם אתם בטוחים שכרישים אינם חולים בסרטן? מסתבר שהמיתוס הזה ממש לא עומד במבחן המציאות. עד כה אובחנו גידולים סרטניים ושפירים ב-21 מיני כרישים, וכעת מצטרפים לרשימה זו שני מינים נוספים, ובהם העמלץ הלבן הנודע (Carcharodon carcharias).

הכרישים שייכים למחלקת דגי הסחוס, הכוללת את כל הדגים שהשלד שלהם עשוי מסחוס ולא מעצם. במאמר שהתפרסם בכתב העת Journal of Fish Diseases, כותבים חוקרים אוסטרלים כי מיעוט מקרי המחלה המתועדים בדגי סחוס וכן מחקרים שטענו כי לתמצית הסחוס יש יכולות ריפוי, הובילו לסברה שדגים אלו "מחוסנים" מפני סרטן. בעקבות זאת נוצרה דרישה עולמית לתכשירים אלטרנטיביים העשויים מסחוס של כרישים, מה שכמובן הוביל לציד מאסיבי ולפגיעה חמורה באוכלוסיות כרישים ברחבי העולם.

עמלץ לבן (צילום: Hermanus Backpackers, CC BY 2.0)

חסכנו מכם את התמונות הקשות. עמלץ לבן בריא (צילום: Hermanus Backpackers, CC BY 2.0)

המחקר הנוכחי מדווח על שני כרישים שככל הנראה פיתחו גידולים ממאירים: עמלץ לבן בוגר וכריש נוסף מהמין Carcharhinus brachyurus. השניים נצפו ליד איי נפטון בדרום אוסטרליה ותועדו במשך כמה שנים. לעמלץ הלבן, זכר שאורך גופו 4.5 מטרים, היה גוש בגודל 30 סנטימטרים שבלט מלסתו התחתונה. לכריש השני, זכר שאורכו שני מטרים, היה בתחילת המחקר גידול בראש, ובשנה השלישית והרביעית למעקב הופיעו כמה גידולים נוספים במקומות שונים בגופו.

החוקרים מציינים כי למרות הגידולים, מצבם הגופני של הכרישים היה טוב. עם זאת, הם מוסיפים כי התפשטותם של הגושים הסרטניים עלולה בכל זאת להיות הרסנית: הגידול הענקי בפיו של העמלץ הלבן, שאף גרם לנשירת חלק משיניו, יכול לפגוע ביכולת שלו לצוד ולהביא להרעבתו. התרבות הגידולים על גופו של הכריש השני, אומרים החוקרים, עשויה להצביע על הידרדרות במצבו הבריאותי. עוד הם כותבים כי במינים אחרים של בעלי חיים ימיים, כמו לווייתנים וצבים, נמצא קשר בין רמת הזיהום במים לבין ריבוי מקרי הסרטן. לדברי החוקרים, יש לבדוק אם גם במקרה דנן, הופעת הגידולים הממאירים קשורה לפעילות אנושית ואם היא מעידה על בעיה אקולוגית.

סרטון אימה של דיסקברי בכיכובו של עמלץ לבן:

עוד חדשות מסעירות על חיות:

מלחיצוש. דג ראש נחש שנמצא בקנדה (צילום: Jonathan Moore, SFU)
הדג הפולש שהלחיץ את הקנדים
נחבאת אל הכלים. צדפת ענק ממין לא מוכר (צילום: E. A. Treml, The University of Queensland)
נעים מאוד, צדפה ענקית חדשה
חסילון זעיר ושקפקף (צילום: SINC  CC 3.0)
תקריב: סרטן שקוף וקצת מפחיד

מה דעתכם?