תיעוד ראשון: פיל גמד שחי בטבע בסרי לנקה

רגליו הגוציות של הפיל החביב שצולם בשמורת טבע בסרי לנקה מסגירות כי הוא רחוק מלהיות פיל רגיל: מדובר בתיעוד ראשון של בעל החיים בוגר שסובל מגמדות וחי בטבע. החוקרים שתיארו את הפיל במאמר חדש כותבים כי גמדות המתאפיינת בעיוות הפרופורציה בין איברי הגוף, היא תופעה נדירה בקרב חיות בר, משום שגפיים קצרים עלולים לפגוע קשות בסיכויי ההישרדות של החיה. לדבריהם, הפיל האסיאתי (Elephas maximus), אוכל עשב ענקי שאף טורף לא מאיים עליו, הוא כנראה אחד המינים היחידים שבשבילם גמדות היא לא גזר דין מוות.

הדיווח על אודות הפיל הגמד התפרסם ב-Gajah, כתב העת של מומחי הפילים האסיאתיים בוועדת הישרדות המינים של איגוד השימור העולמי (IUCN/SSC). צוות החוקרים בראשות רוהאן ויג'סינהא מתאר עימות בין שני פילים זכרים שאירע ב-6:30 בבוקר ב-7 ביולי 2013, בפארק הלאומי אודאוואלאווה בדרום סרי לנקה. בשמורה חיים כאלף פילים, וריבים בין הזכרים אינם נדירים במיוחד, אך הפעם היה אחד היריבים יוצא דופן: נמוך – גובהו מטר וחצי בלבד – ובעל רגליים קצרות ועבות. חוץ מזה, לא היה בו שום דבר חריג. הפיל השני התנשא לגובה רגיל. לדברי החוקרים, הייתה זו העונה שבה הזכרים מרבים להתעמת, אך הפיל הגמדי היה האגרסיבי מבין השניים וככל הנראה היה מבוגר מיריבו. החוקרים מציינים כי הוא לא נצפה בעבר בשמורה ומשערים כי נדד אליה מבחוץ.

רגליים קצרות, מזג חם. הפיל הגמד (צילום: Brad Abbot)

רגליים קצרות, מזג חם. הפיל הגמד (צילום: Brad Abbot)

פיל גמד בסרי לנקה (צילום: Brad Abbot)

הפיל הגמד צועד על השביל (צילום: Brad Abbot)

המפגש עם הפיל ה"נורמלי" (כי מה זה נורמלי, ביננו?) (צילום: Brad Abbot)

המפגש עם הפיל ה"נורמלי" (כי מה זה נורמלי, בינינו?) (צילום: Brad Abbot)

גמדות היא תכונה גנטית שבני האדם מטפחים בחיות בית, למשל לשם יצירת זני כלבים או חתולים קטנטנים או קצרי רגליים, כמו הבולדוגים. בטבע עשויה להופיע גמדות איים (insular dwarfism) – תופעה אבולוציונית של מזעור בקרב אוכלוסיית בעלי חיים מסוימת שחיה בסביבה מצומצמת ומנותקת, בדרך כלל על אי. החוקרים מציינים כי בעבר – עד לפני כ-10,000 שנה – חיו באיי הים התיכון פילים גמדיים, שהתנשאו בבגרותם לגובה 2-1.5 מטרים, והם דוגמה מובהקת לתופעת גמדות האיים.

צפו בעימות בין הפיל הגמדי לפיל הרגיל

עוד חדשות מסעירות על חיות:


פילים אסיאתיים בגן החיות הלאומי בארה"ב (צילום: Jessie Cohen, Smithsonian’s National Zoo)
הדרך הבטוחה להבריח פילים

כ-300 חיות בגני חיות. פנדה בסן דייגו (צילום: fortherock, CC BY-SA 2.0)
צפו: כך ייעשה לגור פנדה שמתמהמה

(צילום: David Barnes)
צילומים מדהימים ממעמקי הים

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.