רק 129 בכל העולם: גוזל שלדג מיקרונזי בקע בארה"ב

כשיש רק עוד 128 כמוך בעולם, אין ספק שבקיעתך מהביצה היא סיבה למסיבה, גם אם בינתיים אתה יצור קטנטן וצפצפן. ב-1 בינואר קיבלו במכון השימור בגן החיות הלאומי של ארה"ב את פניו של יילוד מיוחד מאוד: גוזל של שלדג מיקרונזי מגואם (Halcyon cinnamomina cinnamomina). הגוזל, שעדיין לא יודעים אם הוא זכר או נקבה, הוא צאצא ראשון לאביו, בן שמונה, ולאמו, בת שנתיים.

תראו איזה גוזל קטן:

יפה אבל נדיר. שלדג מיקרונזי (צילום: Heather Paul, CC BY-ND 2.0)

יפה אבל נדיר. שלדג מיקרונזי (צילום: Heather Paul, CC BY-ND 2.0)

השלדג המיקרונזי מגואם הוכרז תת-מין נכחד בטבע ב-1986, לאחר שהרשויות באי גואם לכדו את 29 העופות האחרונים שנותרו שם, במטרה לקיים תכנית רבייה ולמנוע הכחדה מוחלטת של העוף הנאה. אוכלוסיית השלדגים בגואם חוסלה בידי נחש עצים פולש, שעשה שמות בכל אוכלוסיית הציפורים באי הפסיפי. מאז שנות השמונים, מתרבים השלדגים רק בגני חיות, וזה בכלל לא הולך להם בקלות. הקושי נובע מחוסר התאמה שמתגלה לא פעם בין זכרים לנקבות ומאי-יכולתם של עופות בוגרים רבים לגדל את גוזליהם. מ-29 פרטים, גדלה אוכלוסיית השלדגים ל-65 ב-1991 ואז צנחה שוב, וכעת עומד מניינם על 129 עופות בסך הכל.

לפי אתר גן החיות הלאומי, גם בגני החיות בארה"ב לא תמיד ידעו כיצד לטפל נכון בעופות הנדירים. כך לדוגמה, בראשיתה של תכנית השימור, נראה היה שגוזלים פשוט נעלמים מהקנים. בגני החיות נהגו אז להאכיל את העופות בעכברים, ועלה החשש שההורים מבלבלים את גוזליהם העירומים עם העכברים ובטעות טורפים גם אותם. מאז, עברו להאכיל את השלדגים בלטאות. על הגוזל המתוק שזה עתה נולד שומר צוות מטפלים מסור, שאף מקפיד להאכיל אותו אחת לשעתיים – שבע או שמונה פעמים ביממה. רק שיגדל.

עוד חדשות מסעירות על חיות:

ברווזן קדום (איור: Peter Schouten)הברווזן הקדום הענקי של אוסטרליה לווייתנים אפורים תאומים מחוברים במקסיקו (צילום: Farah Castillo)תמונות נדירות: לוויתנים מחוברים למצולמת אין קשר לכתבה. סנונית מעל מקווה מים (צילום: Billy Lindblom, CC BY 2.0)לא ייאמן: דג טורף ציפור במעופה

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.