תגלית: ג'וקים קדומים אכלו קקי של דינוזאורים

"כולם עושים קקי" גורס ספר הילדים הנודע, והדינוזאורים ששלטו בעולמנו במשך מיליוני שנים אינם יוצאי דופן. אין ספק שהזוחלים הקדומים הפרישו כמויות גדולות מאוד של גללים, אך עד כה לא היה לגמרי ברור אם מישהו טרח לנקות אחריהם ולפרק את ערימות הזבל שלהם. בעלי החיים שמפרקים כיום את צואתם של אוכלי העשב הגדולים, ובהם חיפושיות זבל וזבובים, לא היו קיימים במרבית התקופה שבה הילכו הדינוזאורים על פני האדמה. מחקר חדש מציע כעת ליהוק משכנע לתפקיד השרתים של עידן המזוזואיקון: משפחה של תיקנים קדומים.

הענבר הלבנוני ובו שרידי התיקן הקודם ושבבי העץ (צילום: מתוך כתב העת PLOS ONE)

הענבר הלבנוני ובו שרידי התיקן הקודם וחלקיקי העץ (צילום: מתוך  PLOS ONE)

צוות מדענים, בראשותו של חוקר סלובקי, שפרסם את ממצאיו בכתב העת PLOS ONE בדק שרידים מאובנים של תיקן מהמשפחה Blattulidae, שהשתמרו בתוך גוש ענבר שנמצא בלבנון ותוארך לראשית תור הקרטיקון (שנמש מלפני 145 שנה ועד לפני 66 שנה). החוקרים יצרו מודל ממוחשב של השרידים הלכודים בענבר וגילו בצואת התיקן חלקיקי עץ זעירים ששוליהם מוחלקים וקצותיהם מעוגלים – סימן לכך שהם כבר עברו מערכת עיכול אחת בטרם הגיעו לזו של התיקן. לדברי החוקרים, ההסבר הטוב ביותר להימצאות שבבי העץ בתוך גופו של התיקן, הוא שהחרק ניזון מגללים שהותירו מאחור דינוזאורים צמחונים. הדינוזאורים סעדו את לבם בעלים, אולם רק החלקים המעוצים והנוקשים של הזרדים שהשתרבבו לארוחתם היו ניתנים לזיהוי בעזרת המודל הממוחשב.

החוקרים מסבירים כי הרכב הצואה של משפחות תיקנים אחרות בנות זמנם של הדינוזאורים כבר נבדק ולא נמצאו בו שרידי עץ דומים. הם מציינים כי התיקנים ממשפחת Blattulidae היו נפוצים מאוד במשך 200 מיליון השנים שבמהלכן משלו הדינוזאורים בכיפה. משום כך, הם טוענים, אין מועמדים טובים מהם לתפקיד מנקי הרחובות של העולם הקדום.

עוד חדשות מסעירות על חיות:

תיקן על פרח (צילום: Mike Keeling, CC BY-ND 2.0)
האח הגדול – גרסת הג'וקים
רק 50-30 נותרו בטבע. נמר אמור בגן חיות (צילום: Richard Gillin, CC BY-SA 2.0)
תיעוד: גורי נמר אמור מסין
איור של פרזאורולופוס מבוגר וצעיר (Lukas Panzarin)
תגלית: שלד של דינוזאור תינוק

מה דעתכם?