זהירות על הראש: תנינים יודעים לטפס על עצים

ידעתם שתנינים מסוגלים לטפס על עצים? אף שגופם כלל לא מותאם לטיפוס, מסתבר שהם עושים זאת לא מעט, כמיטב יכולתם. מחקר חדש סוקר את התופעה ומציג תצפיות שמאששות כי הזוחלים המאיימים לא רק מטפסים במעלה הענפים המשתפלים מעל גופי המים שהם חיים בהם, אלא אף מנסים להגיע לצמרות עצים ולצלוח גדרות.

אליגטור נח על ענף במיסיסיפי (צילום:  Kristine Gingras)

אליגטור נח על ענף במיסיסיפי (צילום: Kristine Gingras)

מחברו הראשי של המאמר שהתפרסם בכתב העת Herpetology Notes, הוא ולדימיר דינץ מאוניברסיטת טנסי, וזו לא הפעם הראשונה שהוא מפנה זרקור להתנהגותם המפתיעה של התנינאים. רק בדצמבר האחרון פרסם דינץ מאמר שבו תיאר כיצד תנינים ואליגטורים מאזנים על ראשם זרדים בעודם צפים במים, כדי לטמון פח לעופות הזקוקים נואשות לחומרי בנייה לקן.

איך נראה ציד מנקודת מבט של אליגטור?

במאמר החדש נאמר כי יכולת הטיפוס של התנינים, ובייחוד של הצעירים שבהם, זכתה לאזכורים קצרים בלבד בספרות המחקרית ולא תוארה באופן מפורט, אף שהיא מוכרת היטב למי שמתגורר בקרבת בתי הגידול שלהם. החוקרים מציגים במאמר זה תצפיות שנעשו במהלך עבודות מחקר אחרות על אודות התנינים בכמה מקומות בעולם.

בין היתר, תניני מים מתוקים באוסטרליה נצפו מטפסים על גדת נהר תלולה ועל ענפים בקרבת המים, לגובה 2-1 מטרים, ואף ניסו לטפס על גדר שגובהה 1.8 מטרים. תנינים אמריקאנים נראו רובצים בשעות היום על ענפים רחבים ועל שורשי אוויר במנגרובים, ובאחד המקרים, תנין שגודלו 45 סנטימטרים תועד בגובה 3 מטרים מעל פני המים. תנינים צרי-חרטום בגבון נצפו רובצים על ענפים ביום ובלילה; תנין שאורכו 1.4 מטרים נראה נח על גזע נטוי בגובה 4 מטרים מעל פני המים. כדי להגיע אליו הוא היה צריך לטפס על גדת נהג אנכית לחלוטין ולפלס את דרכו בצמחייה עד לבסיס הגזע.

 לדברי החוקרים, ייתכן שהתנינים מטפסים על ענפים כדי להתחמם בשמש ואפשר שהם עושים זאת כדי לתפוס נקודת תצפית טובה על הסביבה. המאמר מתאר כיצד תנינים שרבצו על ענפים צנחו למים מיד כשהם הבחינו בסירה מתקרבת – אפילו ממרחק עשרה מטרים.

עוד חדשות מסעירות על חיות:

 


מלכותית. שונר (צילום: P. León, CC BY 2.0)
חתולי היערות של רומניה

דג עם מרפקים. טיקטאליק (איור: Kalliopi Monoyios)
הדג שנעמד על רגליו האחוריות

גם חמוד, גם רפואי. עצלן (צילום: Sergio Delgado, CC BY 2.0)
פרוות עצלן – מקור לאנטיביוטיקה?

מה דעתכם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.