הנחש הארסי בעולם: האמנם?

פתן ים בעל ראש מקור (איור: BioDivLibrary  CC BY 2.0)

פתן ים בעל ראש מקור (איור: BioDivLibrary CC BY 2.0)

פתן הים Enhydrina schistosa נחשב לפי מדדים מסוימים לנחש הארסי ביותר על כדור הארץ. למרות התואר המרשים, ישנו מחסור בתיעוד מדעי מפורט של מקרים שבהם הנחש הזה הכיש בני אדם ב-50 השנים האחרונות. במאמר חדש שמתפרסם בכתב העת Toxicon, מתאר צוות חוקרים מסרי לנקה שלושה מקרי הכשה עדכניים. על פי הממצאים הקשים, הנחש עדיין שומר על מקום של כבוד ברשימת החיות המסוכנות לאדם – אבל לאו דווקא בשל מידת ארסיותו.

נחש הים שבו התמקד המחקר חי באוקיינוס השקט ובאוקיינוס ההודי. הוא אוהב גם שפכי נהרות ולעתים אף שוחה במעלה נהרות אל תוך היבשת. נחש בוגר מגיע לאורך 1.2 מטרים בממוצע, וישנם פרטים שאורכם שני מטרים ויותר. באנגלית נקרא הנחש beaked sea snake, בגלל חרטומו המעוקל, ושמו בטמילית הוא ואלאקדין (valakadyn) – "הנושך חזק".

מדד רמת הארסיות LD50, שעל פיו נקבע ש-Enhydrina schistosa הוא הנחש הארסי בעולם, מתבסס לרוב על ניסויי מעבדה בעכברים חסרי מזל. בניסויים התגלה שארס פתן הים גורם להרס רקמות שריר ומשפיע גם על מערכת העצבים. די בכמות זעירה של ארס – הזעירה ביותר בהשוואה לארס של כל הנחשים האחרים – כדי לפגוע בעכבר. למעשה, ישנם הבדלים בין מערכת העצבים של העכבר לזו האנושית, ובמחקר התגלה כי בני אדם שנפגעו מארס הנחש כלל לא סבלו מנזקים במערכת העצבים. חדשות מצוינות? לא בהכרח.

לפני המחקר הנוכחי, לא תועדו הכשות של נחש הים בסרי לנקה מאז שנות ה-80. לדברי החוקרים, הסיבה למיעוט הדיווחים במדינה שבה הנחש נפוץ מאוד, היא שהנפגעים הם בדרך כלל דייגים כפריים שמטופלים על ידי מרפאים מקומיים. כמו כן, מסתבר שחלק מהנשיכות הן "נשיכות יבשות", כלומר ללא ארס. נשיכות אלה לרוב אינן מטופלות כלל.

נשיכתו. רעה. פתן ים ממין Enhydrina schistosa

נשיכתו. רעה. פתן ים ממין Enhydrina schistosa

מי שנפגע מהכשת פתן הים לא חש כאבים מיוחדים ברגע הנשיכה מעבר ל"ביס" עצמו. בשלושת המקרים שתועדו ב-2013 המוכשים המשיכו בפעילות רגילה לאחר שניערו מעליהם את הנחש. כרבע שעה מאוחר יותר חש הקורבן חולשה בפלג הגוף התחתון שהולכת ומתפשטת לגב, לצוואר ולגפיים העליונים. את החולשה מחליפים כאבי שרירים קשים שהולכים ומתגברים. למחרת, מצטרפת לכאבים החריפים הידרדרות של הכליות, שמתאפיינת במתן שתן בצבע חום כהה. אחד הנפגעים, גבר כבן ארבעים שהוכש בזמן רחצה בשפך הנהר, מת בשלב הזה. התאוששות מגיעה רק אחרי היום הרביעי, והחלמה חלקית – כעבור כמה שבועות.

לפי המחקר, אף אחד מהנפגעים לא סבל מנזקים למערכת העצבים, אלא רק מנזקים לרקמות שריר ומהתופעות החמורות הנלוות לנזקים אלו. זאת ועוד, קיים נוגדן למרכיב הרעל של פתן הים שגורם להרס השריר, נוגדן שהוכח יעיל בעצירת הנזקים והפחתתם. עם זאת, דווקא שבאזורים המועדים לפורענות ישנה מודעות מועטה לאופי הנזקים, ואין גישה לנוגדן מציל החיים. גם אם Enhydrina schistosa אינו בהכרח הנחש הארסי ביותר, הרי שהוא בהחלט נחש הים המסוכן ביותר – בשל מזגו התוקפני, קצב ההתרבות המהיר שלו, המחסור במידע על אודותיו וסמיכותו לאזורי דגה, מגורים ונופש. על פי מחקרים עדכיים, מין זה של פתן ים אחראי לכ-90% ממקרי המוות מהכשות של נחשים ימיים.

צפו: צוללן עוקב אחר הנחש הארסי בסביבתו הטבעית

עוד חדשות מסעירות על חיות:

נמר שלג בשלג (Tambako the Jaguar, CC BY-ND 2.09
חיות בשלג מחממות את הלב
למור זנב טבעת (צילום: Kabacchi, CC BY 2.0)
למור מערות – יש דבר כזה
(צילום: (Loren Sztajer  (CC BY-ND 2)
10 סיבות לאהוב קנגורו עצים

מה דעתכם?