יו פיל, מי זה שם נוהם בחשכה – טיגריס או נמר?

חוקרים אמריקאים שערכו מעקב לילי אחר פילים החיים בטבע בהודו גילו כי הפילים האסייתים מבדילים בין נהמות של טיגריס לנהמות של נמר – ואף מגיבים אליהן באורח שונה. החוקרים הציבו באזורי המחיה של הפילים מכשירים שהשמיעו נהמות מוקלטות. הם הופעלו באופן אוטומטי כאשר פיל חצה אלומת אור אינפרא-אדום ש"נמתחה" על שביל המוביל לשדה חקלאי, וכל ההתרחשות צולמה בווידאו. התברר שפילים מפחדים מטיגריסים; נהמת הטורף המפוספס הבריחה אותם חיש מהר. למשמע נהמה של נמר, לעומת זאת, הפילים הגיבו בתוקפנות – חצרצו בחדקם והתמהמהו מעט עד שלבסוף הסתלקו.

צפו בפילים הבורחים מנהמת הטיגריס (האקשן מתחיל ב-00:20, אל תשכחו להגביר):

צפו בפילים הבורחים, רק לא כל כך מהר, מנהמת הנמר:

ההבדל בהתנהגות הפילים נעוץ ככל הנראה באיום הנשקף להם משני הטורפים: בעוד טיגריסים עשויים לתקוף פיל צעיר שהופרד מקרוביו, נמרים כלל לא מתקרבים לענקים האפורים. הניסי שערכו החוקרים הראה כי גם אם הם לא ממש הכירו את נהמת הנמר, העדיפו הפילים לנקוט משנה זהירות ולהתרחק מהמקום.

המחקר עשוי לעזור במניעת חיכוכים בין בני אדם לפילים באזורים מיושבים בפאתי היערות בהודו: החקלאים סובלים מאוד מרמיסת היבולים שלהם על ידי פילים, והם מנסים להבריח אותם בדרכים שונות: מכים בתופים, זורקים חזיזים, מציבים גדרות חשמליות ואף מפזרים רעל. המאבק המתמשך הזה גבה לא אחת את חייהם של חקלאים ופילים כאחד. המחקר החדש, שהתפרסם בכתב העת Biology Letters, לא רק מוכיח שוב שהפיל הוא חיה נבונה מאוד, אלא גם מציג דרך יעילה להניס פילים בדרכם לבצע את זממם בשדות.


אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com
על חשיבותם של ליקוקים

עוקץ העקרב הקדום
עקרב בן 360 מיליון שנה

דולפין. זוכר אתכם מהמכולת (צילום: WIlly Volk, Flickr.com)
הזיכרון המטורף של הדולפינים

מה דעתכם?