כלבי ים – חוקרים נועזים

משלחת בריטית משלימה בימים אלו את ההכנות למשימה מדעית שאפתנית: צוותי מחקר יצאו דרומה לאנטארקטיקה כדי לברר מה גורם להפשרה המואצת של קרחון פיין איילנד, המהווה חלק מיריעת קרח במערב היבשת, וכן אם ההאצה צפויה להימשך או להיבלם. לתשובות לשאלות אלו יש השלכות משמעותיות על עליית מפלס מי הים בעולם כולו, וכדי למצוא אותן, יסתייעו המדענים בעוזרי מחקר נאמנים – כלבי ים.

המשלחות יצאו לדרך בחודשים נובמבר וינואר. המדענים הבריטים ימפו את המצע שעליו נח הקרחון ואף יתקינו מיני מכשירי מדידה במי האוקיינוס. כלי שיט תת-ימיים בלתי מאוישים ימדדו את הטמפרטורה, את המליחות ואת מהירות זרימת המים בעומקים שונים.

כלב ים קטן צילום: NWCouncil

כלב ים קטן. צילום: NWCouncil

כלבי הים ייכנסו לתמונה בחורף האנטארקטי, כלומר כשאצלנו קיץ. בחודשי החורף, מכסה הקרח את פני הים ולא מאפשר לספינות להתקרב לקרחון. משום כך, מתכוונים החוקרים לרתום למשימה 15 כלבי ים מקומיים: הם יצמידו לפרוותם חיישנים זעירים שימדדו את טמפרטורת המים ואת מידת המליחות שלהם וישדרו את המידע הלאה באמצעות לוויין. המחקר גם יאפשר לביולוגים להבין כיצד שינויי האקלים משפיעים על כלבי הים עצמם. אל דאגה – החיישנים יודבקו באופן זמני בלבד לפרוות כלבי הים וכאשר בעלי החיים ישירו את פרוותם, גם הם יישארו מאחור.

סרטון קצר של הבי.בי.סי:


אריות מתלקקים. צילום: Christopher Charles, Flickr.com
על חשיבותם של ליקוקים

צילום: Edson Roberto Ribeiro da Silva
שפתם של קופי הטיטי

סור ממנו, אויב אכזר. פנגולין מכודרר (צילום: Wildlife Alliance)
נעצר משלוח פנגולין בוויטנאם

מה דעתכם?