לראשונה: דיונון מעמקים מסתורי צולם בטבע

חוקרים הצליחו לצלם לראשונה חיית מעמקים מהממת בסביבתה הטבעית. צוללות לא מאוישות שנשלחו למצולות האוקיינוס האטלנטי וצפון האוקיינוס השקט צילמו שבעה דיונונים מהמין Grimalditeuthis bonplandi, שאמנם נתפס ברשתות דיג לעתים רחוקות מאוד, אך נחשב נפוץ ברוב חלקי העולם. החוקרים אף לכדו אחד מהדיונונים ושימרו את גופו לשם בדיקות ומדידות מדוקדקות. צילומי הווידאו של הדיונונים, אשר נצפו בעומק הנע בין 914 ל-1981 מטרים, אפשרו ללמוד, בפעם הראשונה, על טכניקת הציד הייחודית של המין הזה.

צפו בדיונון המרהיב:

בניגוד לרוב הדיונונים, שמסוגלים לשלוח את זרועות הציד שלהם במהירות לעבר הטרף ולמשוך אותן חיש קל לאחור, הדיונון הזה משתמש בזרועותיו כדי להתחזות. בעוד ליתר הדיונונים יש קרסים, כריות הצמדה או רקמות מאירות בקצות זרועות הציד שלהם, ל-G. bonplandi יש זרועות ציד דקות ועדינות שמתרחבות בקצותיהן.

הדיונון מניע את הקצוות, המזכירים בצורתם ראשי חץ, והללו מושכים אחריהם את זרועות הציד הדקיקות והחלושות. תנועתם נדמית כתנועה של בעל חיים קטן, כמו דג או חסילון. היא גם יוצרת תנודות במים ומפעילה מנגנוני הארה ביולוגית באורגניזמים שצפים להם בסביבה. כל זאת עשוי לפתות יצורים פתיים – הישר לזרועות הדיונון. עם זאת, אפשר רק לשער כיצד הדיונון לוכד את טרפו לאחר שמשך אותו, משום שהחוקרים לא הצליחו לצפות בו עושה זאת.

המחקר התפרסם בכתב העת Proceedings of the Royal Society B.

עוד חדשות מסעירות על חיות:
צפו: כריש חדש ש"מהלך" על קרקעית הים
הפנדה הענקית מיי שונג ילדה גור לעיני המצלמות
למי זאבים קוראים כשהם מייללים?

מה דעתכם?