חתול על העץ! קריאות האזהרה החכמות של קופי הטיטי

טיטי שחור חזית (Callicebus nigrifrons) הוא קוף קטן למדי, בעל זנב ארוך ואדמדם, החי ביערות בברזיל. קופים ממין זה חיים בקבוצות משפחתיות קטנות, המורכבות מבני זוג (לכל החיים!) ומצאצאיהם. הם מבלים את ימיהם בין ענפי העצים – מכרסמים פירות וחרקים ומשתדלים לא להיאכל בעצמם, בידי עופות דורסים, יונקים המשחרים לטרף על הקרקע, נחשים וקופים אחרים.

קופי הטיטי ידועים כקופים דברנים – הם משמיעים שלל קריאות, שמרביתן טרם פוענחו. חוקרים מבריטניה, מברזיל ומשווייץ שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Biology Letters, סבורים כי הטיטי שחור החזית אף מסוגל לקודד בקריאותיו מסר מתוחכם למדי לקרוביו – מסר הכולל מידע על סוג הטורף המאיים עליו ועל מיקומו.

החוקרים זיהו שלושה סוגי קריאות דקות וחרישיות, שקופי הטיטי משמיעים כדי להזהיר מפני טורפים. כדי לעמוד על משמעותן של קריאות אלו, ערכו החוקרים ניסוי בחמש קבוצות של טיטי שחור חזית בשמורת טבע בברזיל. הם הציבו פוחלצים של נמרון מנוקד – טורף קטן ממשפחת החתוליים – ושל קרקרה – עוף דורס – במקומות שונים באזור המחיה של הקופים, והקליטו את הקריאות שהם השמיעו בתגובה.

אויב אכזר. נמרון מנוקד בגן חיות (צילום: Márcio Motta, Flickr.com)

אויב אכזר. נמרון מנוקד (צילום: Márcio Motta, Flickr.com)

לטענת החוקרים, כל חמש קבוצות הקופים השמיעו רצפי קריאות זהים כמעט לחלוטין, המורכבים משתי קריאות אזהרה, מסוג A ומסוג B. כאשר האיום הפוטנציאלי היה קרקרה על עץ – הקופים קראו אך ורק קריאות A. כאשר העוף הונח על הקרקע, שילבו הקופים ברצף הקריאות גם קריאות מסוג B, אולם רק לאחר שהשמיעו לפחות ארבע קריאות A. נמרון על הקרקע עורר סדרה של קריאות B, ואילו התגובה לנמרון על העץ נפתחה בקריאת A והמשיכה בקריאות B. כלומר, אופי הקריאה הותאם בעיקר לסוג האיום, אך הקופים היו מסוגלים לסמן באמצעות שינוי ברצף הקריאות, אם הטורף הופיע במיקום לא אופייני.

מחברי המאמר מסבירים כי במחקרים קודמים ביונקים נמצא לרוב כי קריאות אזהרה העבירו מידע מסוג אחד, וכי מסרים מורכבים נרשמו לעתים רחוקות בלבד. עוד הם מציינים, כי זוהי הפעם הראשונה שזוהה שימוש ב"תחביר" בסיסי אצל קופים ביבשת אמריקה, יכולת שנמצאה בעבר רק אצל קופי אדם וקופים מן "העולם הישן". לפיכך, ייתכן שמדובר בתכונה שהתפתחותה קדמה לפיצול הגיאוגרפי.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


נשמע קצת כמו אזעקה של בנק, לא? גיבון לבן יד (צילום: Marie Hale)
שירת האמהות והבנות של הגיבון

אמבר
חמוד: שלישיית חתלתולות שונר

דולפין. זוכר אתכם מהמכולת (צילום: WIlly Volk, Flickr.com)
הזיכרון המטורף של הדולפינים

מה דעתכם?