חבר פרוותי חדש – המדריך המלא לאימוץ בע"ח

חולמים לאמץ כלב או חתול? מדמיינם את עצמכם רצים איתם בחצר, יושבים בנחת מול הטלויזיה או משחקים איתם יחד עם הילדים?. ייתכן שהחלום לא פשוט כמו שחשבתם.

מדריך זה יעשה לכם סדר בעניינים ויקרב אתכם אל המטרה- חבר פרוותי חדש!

אימוץ חיית מחמד חדשה יכול להביא המון אור, שמחה ואהבה לביתכם. אך יישנם קודם כמה שלבים חשובים בדרך להגשמת החלום.

1. תיאום ציפיות

בראש ובראשונה צריך ללמוד מה הגידול של חיית מחמד דורש מאיתנו. לצערנו ישנה תופעה בה המוני כלבים וחתולים ננטשים, זאת משום הבעלים לא הבינו את האחריות הכלולה בגידולם.
במידה וראינו שאנחנו מוכנים להשלכות המעשיות הכלולות בגידול חיית מחמד ניתן לגשת לתהליך.

לפני שאנו בוחרים איזה סוג כלב או חתול ברצוננו לאמץ, מומלץ לעשות רשימה של פרמטרים ותכונות אותם אנו רוצים בבעל החיים שאותו נכניס הביתה.
האם אנחנו רוצים כלב גדול שישמור על הבית? האם אנחנו שיהיה אפשר לרוץ ולעשות ספורט יחד עם חיית המחמד שלנו? אולי כלב קטן וחמוד שישעשע את הילדים? ואולי בכלל חתול שקט להתכרבל איתו מול הטלויזיה?

 

2. אז היכן ניתן לאמץ?

עמותות

ישנן המון עמותות (כדוגמת צער בעלי חיים ותנו לחיות לחיות), המטפלות בכלבים וחתולים ננטשו, אוספות אותם מהרחוב ומחפשות להם בית.
היתרון באימוץ דרך עמותה הוא בעיקר הידע המקדים על בעל החיים. הכלב או החתול נמצא אצלם תקופה ארוכה הם מכירים את אופיו וכיצד הוא מתייחס לכלבים אחרים ולבני אדם.
יתרון נוסף הוא סל האימוץ. זהו בעצם סל שירותים וטרינריים מסובסד, אותו מקבלים יחד עם האימוץ. סל האימוץ כולל את כל החיסונים והטיפולים הנדרשים, וכן ניתוח סירוס או עיקור.
בדרך כלל העמותות השונות מפעילות ימי אימוץ אחת לשבוע, בה ניתן להגיע ולפגוש את בעליי החיים במרוכז, ולצאת עם חבר חדש לחיים!.

 

כלביות עירוניות

כמעט בכל עיר ישנה כלבייה שאוספת אליה בע"ח משוטטים, ניתן לבוא ולקחת אותם באופן חופשי.
היתרון המרכזי באימוץ כל או חתול מכלבייה עירונית הוא הצלת החיים של אותו כלב או חתול.
לכלביות העירוניות ישנן הגבלות רבות כגון שטח ותקציב. ברגע שמתמלא המקום בכלבייה ממיתים את בעלי החיים הוותיקים כדי לפנות מקום לחדשים.
אם בחרת לאמץ בעל חיים מכלבייה, כנראה שהצלת אותו ממוות וודאי.

החיסרון באימוץ מכלבייה נמצא בעובדה שבעלי החיים שנמצאים עברו תקופה של שוטטות ברחוב, יתכן מאוד שעברו נטישה ואף התעללות. בכלבייה עצמה אין מי שידאג להם לטיפולים נאותים, לכן הם יכולים לשאת טראומות ומחלות שעלולות לגרום להם לתוקפנות כלפי בני אדם וחיות אחרות.

 

קנייה

ישנם בתי גידול רשמיים המוכרים כלבים וחתולים גזעיים עם תעודות.
היתרון שבהם הוא אימוץ של בעל חיים מגזע ספציפי מסויים, במידה והדבר רצוי. בנוסף התעודה מוכיחה כי בעל החיים מטופל בריאותית והתנהגותית וכי לא עבר התעללות.
החיסרון שבאימוץ מבית גידול מוכר הוא העלות. המחירים בבתי גידול אלו גבוהים במיוחד כשאפשר לאמץ כלב בחינם מעמותה או כלבייה עירונית.

 

3. טיפול מתאים

לאחר שבחרתם בעל חיים והבאתם אותו הביתה, צריך להתחיל להרגיל אותו לסביבה החדשה. מומלץ מראש שכל בני הבית ילכו להכיר את החבר החדש לפני שמביאים אותו הביתה, זאת על מנת לראות שבעל החיים מסתדר עם כל בני המשפחה ללא בעיות.

במידה ובחרתם כלב או חתול מבוגר ומאולף הוא צריך ללמוד להכיר אתכם ולהתחבר אליכם.
כשמאמצים כלב גדול צריכים להיות מודעים לכך שהוא צריך לפחות שני טיולים ביום.
צריך לדעת איזה אוכל מתאים לחבר החדש שלנו ומהי הכמות. בד"כ כתוב על גבי האריזה מהי כמות האוכל לפי משקל הכלב או החתול, ניתן ואף מומלץ להיעזר במוכר בחנות החיות בנושא זה.

במידה ואימצתם גור, צריך להתכונן מראש ליצור בעל אנרגיה גבוהה, וללמוד איך מאלפים גורים.
גורים צריכים אילוף ראשוני של צרכים. אילוף זה כולל הרבה טיולים וחטיפים במקרה של כלב, מאחר וגור עושה את צרכיו מספר רב של פעמים ביום, וקנייה של ארגז חול מתאים במקרה של חתול.

 

לסיכום

בתחילה חקרנו מהם הצרכים שלנו אצל החבר החדש, ומהם צרכיו ודרישות גידולו. לאחר מכן חקרנו וגילינו מהו סוג הכלב או החתול אותו נרצה לאמץ. המשכנו ומצאנו את פלטפורמת האימוץ המתאימה לנו ביותר. בסופו של דבר מצאנו והבאנו הביתה את החבר החדש שלנו, וכעת נשאר לנו רק להנות ממנו ומהגידול שלו.

בהצלחה!

 

בעל חיים

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אילוף כלבים עד הבית
בעלי חיים
אילוף כלבים עם מאלף עד הבית

תהליך אילוף לחבר האהוב שלנו על ארבע מתחיל בבחירת מיקום האילוף, כאשר האפשרויות הן לרוב אילוף בסביבה הביתית או אילוף בפנסיון כלבים ייעודי. כמו לכל בחירה, גם לאילוף הכלב או

קרא עוד »