מתי עורך דין לא יכול לקחת את התיק שלנו?

תחום הפלילים המשפטי הנו תחום סבוך ומורכב, לעיתים נאלצים בתי המשפט לפסוק בתיקים פליליים כשנמצאות בידיהם מעט מעוד ראיות והוכחות לכאן או לכאן. תפקידם של עורכי הדין הפליליים הנו להתיר את הקשר שמנסה הפרקליטות לקשור למרשיהם, בדבר קיום עבירה פלילית כלשהי. אמנם חובת ההוכחה נמצאת בצד התובע ואולם, אם הסנגור מסוגל להביא ראיה שמוכיחה מעבר לכל ספק שלמרשו אין יד בפשע שבוצע, יהיה לו קל יותר להתנהל בתיק. מתי יוותר עורך דין פלילי על תיק?

 

חוסר יכולת להוכיח את החפות

אדם החשוד בפלילים מצפה מעורך דינו שיצליח להוכיח את חפותו או להפוך את חזקת החפות לחלק שיכריע בתיק, בהיעדר ראיות חד משמעיות הקושרות את מרשו לביצוע העבירה. במקרים בהם התובעים מגיעים עם ראיות והוכחות חזקות ביותר, יכול עורך דין להחליט שאיננו מסוגל להביא לזיכויו של החשוד ובשל כך לוותר על הייצוג בתיק ההגנה.

 

ניגוד עניינים

מדובר כפי הנראה בסיבה העיקרית שמונעת מעורכי דין פליליים לייצג לקוח בתיק מסוים. ההגדרה של ניגוד עניינים איננה מסובכת להבנה, מדובר במצב בו ייצוג של לקוח מסוים, או טיפול בעניין כזה או אחר, ימנע מעורך הדין לעמוד בחובתו המקצועית כלפי הלקוח שלו. למשל, עקב אינטרס אישי זר. דוגמאות לניגודי עניינים ישנן רבות, עורך דין שלוקח על עצמו ייצוג בתביעה נגד לקוח קבוע וותיק של משרדו, או נגד קרובי משפחה שלו. מקרים כאלה עלולים בסיכוי גבוה מאוד למנוע ממנו למלא את חובת האמון שלו כלפי הלקוח.

 

הסיכון שבניגוד העניינים

עורכי דין פליליים עסוקים בסוגיות משפטיות הרות גורל ללקוחותיהם, אם מבחינת גורל הנכסים של הלקוח ואם גורל החירות של הלקוח. אי לכך, האיסור בניגוד עניינים שומר על ניקיון שיקול הדעת המקצועי של עורך הדין, על האמון בו ובמעשיו ועל תדמית מקצוע עריכת הדין באופן כללי. לפיכך, לא פעם, מוצאים עצמם עורכי דין מתייעצים עם עורכי דין אחרים המתמחים בנושא ניגוד העניינים, במטרה להכריע באם לקבל ייצוג של תיק או לוותר עליו.

 

כללי האתיקה המקצועית

כללי האתיקה המקצועית של עורכי הדין אוסרים קבלת תיק כשעורך הדין נמצא בניגוד עניינים בשל עניין אישי, התחייבות לנאמנות מול גורם אחר ולעיתים אפילו עקב עומס וחוסר זמן. כמו כן, חל איסור על עורך דין לייצג צדדים בעלי אינטרסים מנוגדים באותו העניין, כדוגמת תיק גירושין או תובע ונתבע באותו תיק בו זמנית.

 

הסדר ניגוד עניינים

במקרים חריגים, כשכל הצדדים לעניין מסכימים על כך, ניתן לחתום על הסדר ניגוד עניינים, אשר ינטרל את החשש מפניו. הדבר יהיה אפשרי רק במקרים בהם אכן ניתן לנטרל את החשש לניגוד עניינים ותמיד רצוי להיוועץ במומחה בנושא.

 

לסיכום

עריכת דין בתחום הפלילי היא לא עוד תפקיד ויש להקפיד על נהלי האתיקה המקצועית, על מנת שחס וחלילה עורך דין לא יהיה אחראי על מחדלים בניהול תיקים שלהם רמת רגישות גבוהה. וכן, לפעמים זה אומר, לוותר על תיק מסוים על מנת לשמור על טוהר המידות.

עורך דין

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
תאונות דרכים
עריכת דין
תביעות נזקי גוף תאונות דרכים

הגשת תביעה עבור תאונת דרכים במהלכה נגרם לאדם נזק גופני כלשהו יכולה להתבצע באמצעות 2 דרכים עיקריות. האחת היא באמצעות סיוע וליווי מטעם עורך דין שבקיא בתחום הנזיקין. השנייה היא

דיווח תנועה
עריכת דין
איך מבצעים הסבת דוח תנועה?

הסבת דו"ח תנועה נעשית כאשר מוכיחים שלא אתם אלו שנהגתם ברכב במידה והוא שייך לכם. איך מבצעים הסבת דו"ח תנועה – על כך במאמר הבא.   איך לבצע הסבת דו"ח

Car, Accident
עריכת דין
מהם התנאים להגשת כתב אישום תאונת דרכים

לפי הגדרתה של משטרת ישראל, תאונת דרכים הינה אירוע שהתרחש בעקבות ביצוע עבירת תנועה של המעורב בתאונה או בעקבות הימצאותו של אדם או של רכב בדרך, כך שבעקבות זאת, נפגע