קנדלברות מכסף

בעוד שעבור עמים מסוימים לקנדלברה יש שימוש פרקטי למדי, או אפילו דקורטיבי, אצל העם היהודי, בקנדלברה נעשה שימוש לצרכים אחרים לגמרי. במאמר הבא נלמד על ההיסטוריה של הקנדלברה, על השימוש בקנדלברה ביהדות ועל קנדלברות עשויות כסף, כך שתוכלו לבחור את הקנדלברה המושלמת לבית שלכם.

 

מהי למעשה הקנדלברה

הקנדלברה היא למעשה פמוט מרובה קנים. לקנדלברה טיפוסית לרוב יש בין שלושה לשמונה קנים. ניתן למצוא קנדלברות העשויות ממגוון חומרים. כך למשל ניתן למצוא קנדלברות עשויות מקריסטל, קנדלברות עשויות מתכות למיניהן, פשוטות יותר או יקרות יותר כמו סגסוגות זהב או כסף ועוד.

 

מהיכן הגיעה הקנדלברה ולמה היא שימשה?

הקנדלברות הם כלי עתיק למדי וניתן למצוא עדויות לשימוש בקנדלברות עשויות ברונזה ביוון העתיקה, כבר במאה החמישית לפני הספירה. גם הרומאים השתמשו בקנדלברות עשויות אבן ושיש, ודוגמאות לכך ניתן למצוא בוותיקן אשר ברומא.

לאורך ההיסטוריה הקנדלברות שימשו הן לנוי והן לתאורה בתקופות שקדמו לגילוי החשמל או תקופות בהן השימוש בחשמל היה לא נפוץ ולא זמין לכלל האוכלוסייה. כמו כן, לעיתים לקנדלברות היה שימוש דתי, ביהדות למשל לקנדלברות תפקיד בולט במגוון חגים וטקסים דתיים.

 

מה השימוש של הקנדלברה ביהדות?

הסמל הרשמי של ישראל הוא איור מרוקע של המנורה אשר דלקה בבית המקדש. מנורה זאת היא למעשה סוג של קנדלברה בעלת שבעה קנים. גם החנוכיה, אותה אנו מדליקים במשך שמונה לילות בכדי לציין את נס החנוכה, היא למעשה סוג של קנדלברה בעלת תשעה קנים.

כמו כן, אומנם מרבית הנשים והנערות בישראל משתמשות בפמוטים בכדי להדליק בערב יום שבת את נרות השבת או כאשר יש צורך להדליק נרות יום טוב, אך למעשה ניתן להשתמש בקנדלברה בכדי להדליק נרות אלו.

 

ממה עשויות קנדלברות?

כפי שנוכחנו לדעת בפסקאות הקודמות, במהלך ההיסטוריה ועד ימינו אנו, קנדלברות יוצרו ממגוון רחב ביותר של חומרים לרבות ברונזה, שיש, אבן, מתכות יקרות, מתכות זולות ופשוטות, קריסטל, זכוכית ועוד.

עם זאת, כאשר העניין נוגע לקנדלברות בהן נהוג להשתמש במסורת היהודית, הרי שבמרבית המקרים יהודים בעבר ובהווה, בארץ ובגולה, בוחרים פעם אחר פעם להשתמש בקנדלברות עשויות כסף באיכות מעולה.

 

קנדלבורת עשויות כסף, מה חשוב לדעת?

קנדלברות מכסף הם כלי יודאיקה שימושי וחשוב אשר משמש משפחות יהודיות רבות בעת מסורות וטקסים של הדת היהודית. כאשר רוכשים קנדלברה למשפחה, למעשה מדובר בהשקעה, והוצאה לא קטנה ועל כן חשוב להבין מספר דברים על כלים עשויים מכסף והשימוש בהם.

אף על פי שקנדלברה עשוייה 100% כסף טהור נשמעת כמו רכישה טובה ביותר, חשוב לדעת שלמעשה אין כזה דבר, ואם אתם רואים קנדלברה שכזאת למכירה, דעו כי מספקים לכם מידע חלקי ולא מדויק כלל.

לא ניתן לייצר תכשיטים, פמוטים, קנדלברות או כל כלי אחר מ-100% כסף טהור, שכן כסף הינה מתכת רכה, שאינה מתאימה לעבודה וליצור כאשר היא עומדת בפני עצמה. מסיבה זאת משתמשים בסגסוגות כסף אשר מכילות אחוז מסוים של כסף ומעורבבות עם מתכת נוספת שתתן לתערובת חוזק.

מתכת נוספת זאת יכולה להיות נחושת, אבץ, פלטינה וכדומה. אחוז המתכת הנוספת ביחס לאחוז הכסף הטהור, תקבע את מחיר הפריט המדובר ואת רמת הטוהר של סגסוגת הנחושת, כאשר סגסוגת הכסף הטהורה ביותר, היקרה ביותר והמשובחת ביותר, תכיל 92.5% כסף.

סגסוגת כסף שכזאת אשר מכילה 92.5% כסף טהור מכונה כסף סטרלינג על שם המקור ההיסטורי של אי שם בגרמניה של המאה ה- 12, או לחלופין, כסף 925, בדומה לאחוז הכסף הטהור המרכיב אותה.

 

מדוע קנדלברה עשויה כסף סטרלינג היא בחירה טובה?

כאשר אתם רוכשים קנדלברה מ- 100% כסף סטרלינג טהור, אתם למעשה רוכשים קנדלברה אשר עשויה מהכסף האיכותי והטוב ביותר אשר זמין היום בשוק. כיוון שכלי יודאיקה הם תשמישי קדושה מיוחדים אשר מלווים אותנו ואת בני ביתנו לאורך שנים רבות, כדאי מאוד להשקיע ברכישה של קנדלברה איכותית העשויה מהכסף המשובח ביותר שיש.

 

אילו עיצובים יש לקנדלברות כסף?

קנדלברות הכסף נבדלות זאת מזאת בכמה מאפיינים עיקריים, בראש ובראשונה, כמות הקנים, אשר למעשה משקפת את כמות הנרות שכל קנדלברה יכולה להכיל. כיום ניתן למצוא קנדלברות בעלות שלוש קנים ואף קנדלברות בעלות שמונה קנים, אך הקנדלברות הנפוצות והמבוקשות ביותר לרוב יהיו קנדלברות בעלות חמישה או שישה קנים.

כמו כן, ניתן למצוא קנדלברות במגוון רחב של סגנונות, עיצוביים ודגמים, כך שכל אחד יוכל למצוא קנדלברה אשר תתאים לטעם ולהעדפות האישיות שלו, בין אם הוא חובב של קנדלברות עם קווים נקייים, או מרובות פרטים וקישוטים ססגוניים, קנדלברות המתאפיינות בקווים מעוגלים ורכים, או קנדלברות בעלות זוויות ישרות וחדות, לא חסר מגוון לבחור מתוכו.

נוסף לכך, ללא קשר למספר הקנים ומספר הנרות שכל קנדלברה יכולה להכיל, קנדלברות מגיעות בשלל גדלים ופרופורציות. מומלץ להתאים את הקנדלברה שאתם עומדים לרכוש למקום בה הינכם מתכונים להציב אותה, שכן קנדלברה גדולה בחלל קטן עשויה להוות סכנה בטיחותית.

 

היכן מומלץ לרכוש קנדלברה?

קנדלברות איכותיות מכסף ניתן לרכוש בחנויות אשר מתמחות ביצור ושיווק של כלי יודאיקה ותשמישי קדושה מכסף. כך למשל בחנות הרשת של חדד כלי כסף, תוכלו למצוא קנדלברות יפות ואיכותיות במגוון עיצובים, גדלים וסגנונות.

 

למה לשים לב כאשר רוכשים קנדלברה מכסף 925?

אם אתם בלי רקע מעמיק בכימיה או אינכם בעלי מלאכה מיומנים המכירים את כלל הניואנסים וההבדלים בין הסוגים השונים של סגסוגות הכסף, בוודאי לא תוכלו להבחין ולזהות בכלי כסף אשר עשוי מ- 100% כסף סטרלינג איכותי.

אם אינכם רוצים להסתפק במילה של המוכר, מכון התקנים הישראלי הוציא תקינה בנושא סגסוגות כסף 925 ואף הוציא חותמת רשמית אשר באמצעותה ניתן לזהות שהכלי עמד בתקינה של מכון התקנים. אם תהפכו קנדלברה עשויה סגסוגת כסף 925 שעברה בדיקה של מכון התקנים תוכלו לזהות סמל של מעין תלתן ובתוכו שלושה רימונים קטנים אשר מעליהם מוטבעות הספרות 925. סמל זה נקרא רימון כסף והוא מהווה אינדיקציה מעולה לאיכות המוצר שאתם מחזיקים בידכם.

עתה שסיימתם לקרוא את המאמר אתם ללא צל של ספק מומחים לא קטנים ככל שזה נוגע לקנדלברות וכלים מכסף איכותי בעל דרגת טוהר גבוהה. השתמשו בכל הידע שצברתם על מנת לרכוש לכם ולאנשים האהובים שלכם קנדלברה מפוארת אשר תכניס אור גדול לחייככם.

מנורת ביהדות

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
אמן חושים
אירועים
באילו כלים משתמש אמן חושים?

אמנים מנטליסטיים משתמשים במגוון כלים וטכניקות כדי ליצור אשליות וטריקים שמותירים את הקהל שלהם ביראת כבוד. ממיומנויות בימתיות ותקשורת ועד אביזרים ופסיכולוגיה, אמנים מנטליסטים חייבים להיות בעלי הבנה עמוקה של

קרא עוד »
מופע קסמים
אירועים
מופע קוסמות – אירוע יום העצמאות

במות יום העצמאות גדולות ופומפוזיות כמעט בכל מקום בארץ. כל רשות מקומית רוצה להראות שהיא מביאה את הטוב ביותר עבור משלמי הארנונה שלה ולכן, הרשות מקימה במת מופעים גדולה, במקום

קרא עוד »