מה תפקידו של ייפוי כוח מתמשך, ובאילו מקרים הוא נחוץ?

לא מעט אנשים מוצאים את עצמם זקוקים לשירותיו של עורך דין כדי להכין באמצעותו ייפוי כוח מתמשך. ברוב המקרים, ייפוי הכוח המתמשך מתבצע בשלב מאוחר יחסית בחיים. כלומר, עבור אנשים מבוגרים יחסית. במקרים מסוימים, ישנם אנשים צעירים שמעוניינים בהכנת מסמך זה, למשל בעקבות הופעתה של מחלה ממאירה. בשורות הבאות נתמקד במושג ייפוי כוח מתמשך לעומק, נסביר מהו תפקידו ובאילו מקרים הוא נחוץ.

 

מה זה ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי חדש יחסית שמאפשר לכל אדם בוגר (נקרא לאדם זה "ממנה") מעל גיל 18 לקבוע מי יטפל בעתיד בענייניו במידה והממנה יגיע למצב שבו הוא אינו מסוגל לטפל בעניינים האלו בעצמו. מצב שכזה עשוי לבוא לידי ביטוי לאחר מעורבות בתאונה קשה, התדרדרות בריאותית ועוד.
חשוב לציין כי ייפוי כוח מתמשך נחשב כתקין במצבים שבהם ברור שהאדם שממנה את האפוטרופוס עושה זאת מתוך מודעות ברורה להשלכות של המעשים שלו. יש להוסיף כי הממנה יכול לתת ייפוי כוח מתמשך לכל ענייניו. החל בענייניו האישיים וכלה ברכושו.

 

מהו החידוש בייפוי כוח מתמשך?

עד לפני כמה שנים, במצב שבו אדם איבד את הכשירות השכלית שלו, ניתן היה לעשות שימוש באפשרות אחת בלבד: מינוי אפוטרופוס שבוצע על ידי בית המשפט. הליך של מינוי אפוטרופוס לאדם נחשב להליך מורכב ביותר, מכיוון שמדובר בהליך שעשוי לפגוע באופן קשה ביותר בזכויות וברצונות של האדם שאיבד את הכשירות השכלית שלו.

החידוש בייפוי כוח מתמשך זו האפשרות של הממנה לקבוע בעצמו מראש מי יהיה האדם שיהיה אחראי על ההחלטות החשובות, במידה והוא יימצא כלא כשיר לבצע אותן בעצמו. יש לציין כי על הממנה להיעזר בשירותיו של עורך דין בנושא של ייפוי כוח מתמשך בהקדם האפשרי, כל עוד כוחו בו.

 

מהם המקרים שבהם ניתן לעשות שימוש בייפוי כוח מתמשך?

במצב שבו הממנה חתם על ייפוי כוח מתמשך ומינה אדם אחר שיטפל בעניינו בעתיד. האדם הנבחר יוכל לעשות שימוש בייפוי כוח מתמשך לאחר שהממנה הגיע למצב שבו הוא אינו יכול לטפל בענייניו באופן עצמאי.
הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בעקבות מצבים לא צפויים שעשויים להתרחש במהלך החיים. להלן שתי אפשרויות נפוצות שבעקבותיהן רבים בוחרים לעבור הליך של ייפוי כוח מתמשך:

  • החמרת מחלת האלצהיימר

ממנה שסובל ממחלת האלצהיימר אינו מסוגל להגיע להחלטות בעצמו. במצב שכזה, ניתן לעשות שימוש בייפוי כוח מתמשך ולהחליט החלטות בשם הממנה.

  • הפרעה נפשית שהתפרצה

במצב שבו הממנה סובל מהפרעה נפשית, הוא אינו יכול להגיע להיות עצמאי. הוא בעצם נתמך בסביבה. כך שבמצבים שבהם יש צורך להגיע להחלטות חשובות בנוגע להתנהלות שלו, ניתן להסתייע בייפוי הכוח המתמשך ולאפשר לאדם שחתם על המסמך להחליט בנוגע לעניינים אלו בעצמו.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
וטרינר עצמאי
עריכת דין
וטרינר עצמאי? ככה תשלם פחות מס הכנסה!

בימים האחרונים אנו עדים לשיח ער שחל בקבוצות פייסבוק ופורומים של ווטרינרים עצמאיים. אלה מתלוננים על תשלומי מס הכנסה גבוהים ששולמו לאחרונה לרשות המיסים. החלטנו שלא להישאר אדישים לעניין ויצאנו

קרא עוד »
גורמי פגיעות ונזקי גוף נפוצים
עריכת דין
גורמי פגיעות ונזקי גוף נפוצים

פגיעות הן תופעה מצערת, המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם מדי שנה. פגיעות יכולות להתרחש במסגרות שונות ויש להן מגוון של גורמים. חשוב להכיר את הגורמים השונים לפגיעה, להבין לאיזה

קרא עוד »
מקרים של סחיטה מינית
עריכת דין
מה לעשות במקרי סחיטה מינית?

סחיטה מינית היא צורה מחרידה ונפוצה יותר ויותר של ניצול שעלולה להיות בעלת השלכות קשות על קורבנותיה. עם עליית הטכנולוגיה והשימוש הנרחב במדיה החברתית, העבריינים מצאו דרכים חדשות לתמרן ולנצל

קרא עוד »