מה תפקידו של ייפוי כוח מתמשך, ובאילו מקרים הוא נחוץ?

לא מעט אנשים מוצאים את עצמם זקוקים לשירותיו של עורך דין כדי להכין באמצעותו ייפוי כוח מתמשך. ברוב המקרים, ייפוי הכוח המתמשך מתבצע בשלב מאוחר יחסית בחיים. כלומר, עבור אנשים מבוגרים יחסית. במקרים מסוימים, ישנם אנשים צעירים שמעוניינים בהכנת מסמך זה, למשל בעקבות הופעתה של מחלה ממאירה. בשורות הבאות נתמקד במושג ייפוי כוח מתמשך לעומק, נסביר מהו תפקידו ובאילו מקרים הוא נחוץ.

 

מה זה ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי חדש יחסית שמאפשר לכל אדם בוגר (נקרא לאדם זה "ממנה") מעל גיל 18 לקבוע מי יטפל בעתיד בענייניו במידה והממנה יגיע למצב שבו הוא אינו מסוגל לטפל בעניינים האלו בעצמו. מצב שכזה עשוי לבוא לידי ביטוי לאחר מעורבות בתאונה קשה, התדרדרות בריאותית ועוד.
חשוב לציין כי ייפוי כוח מתמשך נחשב כתקין במצבים שבהם ברור שהאדם שממנה את האפוטרופוס עושה זאת מתוך מודעות ברורה להשלכות של המעשים שלו. יש להוסיף כי הממנה יכול לתת ייפוי כוח מתמשך לכל ענייניו. החל בענייניו האישיים וכלה ברכושו.

 

מהו החידוש בייפוי כוח מתמשך?

עד לפני כמה שנים, במצב שבו אדם איבד את הכשירות השכלית שלו, ניתן היה לעשות שימוש באפשרות אחת בלבד: מינוי אפוטרופוס שבוצע על ידי בית המשפט. הליך של מינוי אפוטרופוס לאדם נחשב להליך מורכב ביותר, מכיוון שמדובר בהליך שעשוי לפגוע באופן קשה ביותר בזכויות וברצונות של האדם שאיבד את הכשירות השכלית שלו.

החידוש בייפוי כוח מתמשך זו האפשרות של הממנה לקבוע בעצמו מראש מי יהיה האדם שיהיה אחראי על ההחלטות החשובות, במידה והוא יימצא כלא כשיר לבצע אותן בעצמו. יש לציין כי על הממנה להיעזר בשירותיו של עורך דין בנושא של ייפוי כוח מתמשך בהקדם האפשרי, כל עוד כוחו בו.

 

מהם המקרים שבהם ניתן לעשות שימוש בייפוי כוח מתמשך?

במצב שבו הממנה חתם על ייפוי כוח מתמשך ומינה אדם אחר שיטפל בעניינו בעתיד. האדם הנבחר יוכל לעשות שימוש בייפוי כוח מתמשך לאחר שהממנה הגיע למצב שבו הוא אינו יכול לטפל בענייניו באופן עצמאי.
הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בעקבות מצבים לא צפויים שעשויים להתרחש במהלך החיים. להלן שתי אפשרויות נפוצות שבעקבותיהן רבים בוחרים לעבור הליך של ייפוי כוח מתמשך:

  • החמרת מחלת האלצהיימר

ממנה שסובל ממחלת האלצהיימר אינו מסוגל להגיע להחלטות בעצמו. במצב שכזה, ניתן לעשות שימוש בייפוי כוח מתמשך ולהחליט החלטות בשם הממנה.

  • הפרעה נפשית שהתפרצה

במצב שבו הממנה סובל מהפרעה נפשית, הוא אינו יכול להגיע להיות עצמאי. הוא בעצם נתמך בסביבה. כך שבמצבים שבהם יש צורך להגיע להחלטות חשובות בנוגע להתנהלות שלו, ניתן להסתייע בייפוי הכוח המתמשך ולאפשר לאדם שחתם על המסמך להחליט בנוגע לעניינים אלו בעצמו.

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מתי תצטרכו שירות של איסוף מידע רפואי?

לכל מטופל ישנה הזכות לקבלת מידע מהרשומה הרפואית, כאשר את הבקשה לקבלת המידע יכול להגיש המטופל או מיופה כוח מטעמו. בכדי לקבל חומר רפואי, על המטופל לפנות לגוף או למוסד

שופט מרכזי
עריכת דין
משפט תעבורה ללא עורך דין – האם זה כדאי?

התמודדות עם עבירות תעבורה בדרך כלל מלווה בהתייעצות עם עורך דין שמכיר את התחום ובקיא בו. למרות שאין חובה חוקית להתייעץ עם עורך דין, רוב הלקוחות שעושים את זה מגלים

עלה
עריכת דין
4 הצעות חוק קנאביס הונחו על שולחן הכנסת

בערך כשני עשורים הכנסת עוסקת הלוך ושוב בחוקי קנאביס למיניהם החל מאי הפללה ועד לליגליזציה. נכון להיום הוגשו כארבע הצעות חוק חדשות שאמורות להפוך את הקערה על פיה ומחומר לשימוש

כניסה חדשה
עריכת דין
האם הזזת מדרגות דורשת היתר בנייה

ביצוע שיפוצים בכלל, ושיפוצים בבתים פרטיים בפרט, היא אחד התחומים ביותר בעייתיים, בעיקר כאשר מדובר על ביצוע פעולות הדורשות היתר בנייה מהרשות המקומות. מהו היתר בנייה ומה החשיבות שלו? אילו