מה יותר מסוכן – זרם ישר או חילופין?

כל החשמל שאנחנו מכירים מופעל על ידי שני סוגי זרמים: זרם ישר (DC) וזרם חילופין (AC). זרמים אלו נבדלים זה מה זה בשימושים הנפוצים שלהם, במנגנון עליו הם פועלים ובממציא העומד מאחוריהם. בכתבה הבאה נעמיק בחידוד ההבדלים בין שני הזרמים וננסה לענות על השאלה מי מבין השניים יותר מסוכן.

 

לא רק להקה

זרם ישר וזרם חילופין קרויים באנגלית Direct Current ו-Alternate Current, בהתאמה. או בראשי תיבות: AC/DC, שם שכולנו מזהים עם להקת הרוק הכבד האהובה. אבל ארבעת האותיות האלו הם הרבה יותר מחבורת מוזיקאים.

מדובר בשם כולל למנגנון שמפעיל את כל המערכות והמכשירים החשמליים שאנו מכירים. לכן היכרות מעמיקה איתם רלוונטית עבור עבודות חשמל מכל הסוגים, וחשמלאים מנוסים צריכים לדעת את ההבדלים ביניהם.

 

ישר VS חילופין

זרם ישר, שפותח על ידי הממציא הגדול תומס אדיסון, פועל בצורה פשוטה יחסית של מעגל חשמלי המופעל בראשיתו מסוללה עם שני קטבים של מינוס (חוסר באלקטרונים) ופלוס (עודף באלקטרונים). האלקטרונים נעים מעודף לחוסר בכיוון אחד (ומכאן השם זרם ישר) על גביו של מוליך חשמלי ומפעילים בדרכם את הפונקציה החשמלית הרצויה, כמו למשל הדלקת נורה. זרם זה נפוץ כיום בעיקר במכוניות ובמכשירים על שלט כגון קונסולות משחקים.

זרם חילופין, הוא הזרם הנפוץ יותר כיום הן לשימוש ביתי והן לשימוש תעשייתי. הוא פותח על ידי תלמידו לשעבר ויריבו הגדול של אדיסון, הממציא ניקולה טסלה. זרם החילופין מתבסס על הקשר שבין מעגל חשמלי לשדה מגנטי, ובו בניגוד לזרם הישר האלקטרונים נעים הלוך וחזור (לכן הוא נקרא חילופין).

מעגל חשמלי אשר עובד תוך שדה מגנטי יוצר הבזקי חשמל, וכאשר תדירות סיבובי המעגל גבוהה מספיק הבזקי החשמל נתפסים כרצופים (זאת מכיוון שההפסקות ביניהם קצרות ולא מורגשות). זרם חילופין עובד על מספר תנודות לשנייה (יחידת המידה הרץ), כאשר בישראל הזרם המקובל הוא 50 תנודות לשנייה.

 

אז מי מסוכן יותר?

כידוע, מכשירי חשמל מספקים לנו לא מעט ממה שהחיים המודרניים מציעים, אך הם טומנים בחובם סכנה בטיחותית לא קטנה בדמות התחשמלות, אשר עשויה להביא אף למוות במקרים מסוימים. נשאלת השאלה האם יש הבדל בין זרם חילופין לזרם ישר במידת הסכנה שלהם?

קשה להשוות בין שני הזרמים, מכיוון שלכל אחד מהם את המגרעות שלו בתחום זה. האפקט של זרם ישר על הגוף הוא כיווץ שרירים: מה שמוביל לקושי רב בניתוק מגע מהמעגל החשמלי ולכן גם לכוויות רבות. מצד שני זרם חילופין עשוי להיות בעל השפעה משמעותית יותר על תפקוד הלב ועל הפרעות שונות בו.

מה גם שהתחשמלות מזרם חילופין מושפעת בתוצאתה רבות ממספר התנודות לשנייה בה הוא פועל. ללא קשר לסוג הזרם, עבודה עם חשמל מחייבת בזהירות המקסימלית (לא יחפים, לא רטובים וכו') ומומלץ להזמין מדי פעם חשמלאי לביקורת בטיחות תקופתית.

 

נורת חשמל

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם