ממה כדאי להיזהר בעבודת ניסור בטון?

ניסור בטון הוא תהליך מורכב ומסובך, אך לא רק מהסיבות המובנות מאליו. ברור, נדרשת מיומנות וכלים נכונים בכדי לחתוך חומר כה עמיד, במדויק, אך חשוב מכך, סכנות רבות יכולות להסתתר ממש מתחת לפני השטח.

 

הכנה מקדימה

ניסור בטון הוא תהליך שמתחיל הרבה לפני שהמסור נוגע במדרכה. אצל אנשי מקצוע, תהליך זה מתחיל בסריקה. הסריקה מתבצעת עם טכנולוגיית מכ"ם קרקע חודר (GPR) שעובדת בדומה לטכנולוגיית רנטגן בכך שהיא מסייעת באיתור חסימות פוטנציאליות מתחת לבטון שאחרת לא ניתן לראות.

היכולת לאתר מכשולים אלה לפני שמתחיל תהליך הניסור מביאה רמה גבוהה יותר של יעילות, בטיחות וחיסכון בעלויות לכל משימות הניסור הקונקרטיות, הגדולות והקטנות.

 

סכנות אפשריות

בטון אינו אלא שכבה אחת של כיסוי קרקע, שכן ישנם מגוון עצמים הנחים ממש מתחת לפני השטח. אי התחשבות בכך עלולה להוביל לחיתוך אקראי שעלול לגרום לפציעות ולנזק יקר ונרחב.

למרות שנראה שקל לשכור מסור ניסור בטון ופשוט להתחיל לנסר בטון, חשוב שתכירו את הסכנות הללו; הנה כמה מהן.

 

קווי אינסטלציה

בבתים רבים לוח התשתית במרתף משמש כיסוי לקווי האינסטלציה. מפלדה מגולוונת לברזל יצוק ועד צינורות נחושת, חומרים אלה מסוכנים בהשוואה לדיוק ולעוצמה של מסור בטון.

במיוחד אם הנכס ישן יותר והצינורות החלו להתפורר, מסור יחתוך בקלות דרך הצינורות וייצור נזילה משמעותית שתשפיע על אספקת המים לבית, ואולי על כל הנכסים הסמוכים החולקים קווי מים ראשיים, כמו גם עלולה להוביל לנזק מבני.

 

קווי תקשורת

עבור בנייני משרדים גדולים ומבני מגורים רב-משפחתיים, יש סבירות גבוהה שיש קווי כבלים, טלפון ורשת המוצמדים מאחורי משטחי בטון כמו קירות. מכיוון שרבות מהמערכות הללו נזילות, בכך שכל חיבור ממלא תפקיד מורכב בתפקוד הכללי של המערכת, חיתוך חוט יחיד יכול להשבית את הגישה לבניין שלם.

עבור עסק, תרחיש מסוג זה עלול להיות בעל השפעה יקרה וארוכת טווח על התפוקה והפעילות. טעות זו גם תאט את הקצב הכללי של פרויקט הבנייה.

 

צינורות חשמל

לא לוקח הרבה זמן עד שהכוח של זרם חשמלי פוגע בך. ברגע שהמסור בא במגע עם קו החשמל, מפעיל המכשיר נמצא בסכנת התחשמלות שיכולה אפילו להיות קטלנית.

עבור נכסים למגורים ולמסחר כאחד, מקובל להציב צינורות אלה בתוך לוחות בטון או מתחת להם. בנוסף לפגיעה במפעיל המסור, מגע זה יכול לעורר שריפה או ליצור אובדן כוח נרחב.

 

קווי מתז אש

בבניינים מרובי קומות, קווי מתזי האש עוברים גם הם ממש מעל או מתחת ללוחות הבטון התומכים ברצפה או בתקרה. גם אם הקווים ברורים בעת חיתוך, טעות זו יוצרת סכנת בטיחות חמורה. האיום העיקרי מגיע במקרה של שריפה, מכיוון שהקו לא יוכל לספק מים לממטרה אליה הוא מחובר.

למידע נוסף – a-designer.co.il

מנסר בטון

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם ? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם