טגו ארגנטינאי: הלטאה הפולשת שזורעת פאניקה בפלורידה

לטאה גדולה בצבעי שחור-לבן היא המין הפולש התורן המאיים על חיי הבר במדינת פלורידה בארצות הברית. מקורו של הטגו הארגנטינאי (Tupinambis merianae) באמריקה הדרומית והוא הגיע ליבשת הצפונית בתור חיית מחמד. לפי הנציבות לשימור הדגים וחיות הבר בפלורידה (FWC), לטאות שברחו מבעליהן או שוחררו על ידם מאז 2008 התרבו בטבע בכמה מוקדים במדינה. הלטאה הגדולה – אורכה יכול להגיע לכ-1.5 מטרים – טורפת בעלי חיים קטנים וביצים של חיות בר, והיא לא תחשוש להתגונן בשיניה ובטפריה החדים מפני כל מי שינסה ללכוד אותה ללא האמצעים המתאימים.

לא יהסס לנשוך. טגו ארגנטינאי בטבע במכורתו (צילום: Tomfriedel)

לא יהסס לנשוך. טגו ארגנטינאי בטבע במכורתו (צילום: Tomfriedel)

הטגו פעיל בשעות היום ומסתתר בלילה. הוא חי בעיקר על היבשה, אך מסוגל גם לשחות ולשהות זמן רב מתחת למים. בסתיו הוא מתחפר במחילה ושוקע בתרדמת. כלי תקשורת בפלורידה מדווחים כי בימים אלו מנסות הרשויות הארציות והמקומיות להספיק ללכוד כמה שיותר לטאות עד תחילתה של תרדמת החורף; עד סוף החודש הן כבר צפויות להיעלם מהשטח. מרבית הלטאות שנלכדו עד כה הקיץ הורדמו, אך לוכד פרטי שהתראיין ל"מיאמי הרלד" סיפר כי הוא מכר מאות לטאות ללקוחות במדינות אחרות. לדבריו, הוא לא מזיק למאמץ למיגור הטגו בפלורידה, משום שהלטאות ממילא נמכרות בחנויות לחיות מחמד.

על פי ה"הרלד", החשש הוא שהטגו יתפשט לאזורים שבהם חיים מינים מוגנים, כמו הפארק הלאומי "אברגליידס" או שטח תחנת הכוח הגרעינית "טרקי פוינט". שם עלולות הלטאות לחסל ביצים של התנין האמריקני המוגדר כמין פגיע, ולעשות שמות גם באוכלוסיות של יונקים מקומיים קטנים.

צפו בדיווח של תחנת חדשות מקומית:

 

הטגו מצטרף לרשימה ארוכה למדי של מינים המוגדרים כמינים פולשים (Invasive Species) בארה"ב. ההתמודדות עם המינים הללו מעסיקה לא מעט את כלי התקשורת המקומיים. בשנים עברו, היה זה הפיתון הבורמזי הענקי שהדיר שינה מעיניהם של תושבי פלורידה. תפוצתם של הנחשים הצטמצמה מאוד ב-2010 בשל גל קור שפקד את המדינה. הטגו, אגב, מסוגל לשרוד גם כשהטמפרטורה בחוץ צונחת ל-1.5 מעלות צלזיוס. דוגמה נוספת לפולש מסוקר היא צדפות הזברה שהובאו מרוסיה והתפשטו באגמים הגדולים בצפון ארה"ב, שם הן סותמות צינורות מים, מכסות את גחונן של ספינות, פוצעות רגלי רוחצים ודוחקות את רגליהן של הצדפות המקומיות.

עוד חדשות מסעירות על חיות:


lizard
לטאות בלי רגליים התגלו בארה"ב

צילום:badoo_tealeaf
למה יונקי כיס מתים מאהבה?

כריש טיגריסי. צילום: Willy Volk, Flickr.com
זהירות, כרישות הרות נודדות

מה דעתכם?